Naga Markets

Bank Japonii (BoJ) zwiększył skup długoterminowych obligacji rządowych, ponieważ rosnące rentowności groziły destabilizacją japońskiego rynku. Bank centralny zwiększył skup obligacji o terminie zapadalności 10-25 lat o 100 miliardów jenów (674 mln USD), a nawet dłuższe terminy zapadalności o 50 miliardów jenów, w porównaniu z ostatnimi operacjami na początku tego miesiąca. Tymczasem traderzy przygotowują się do wyniku spotkania BoJ kończącego się w piątek. Japońscy inwestorzy korzystają z okazji wywołanych interwencjami mającymi ustabilizować jena, aby obstawiać dalsze osłabienie nękanej waluty. Kurs USD/JPY koryguje drugą sesję z rzędu spadając w okolice 147,00.

Bank Japonii próbuje ratować lokalny rynek obligacji

Od kwietnia rentowność japońskich obligacji o dłuższych terminach zapadalności rosła szybciej niż o krótszych terminach zapadalności.  Zakupy obligacji o terminach zapadalności od 3 do 10 lat również były wyższe niż planowano po tym, jak bank centralny zwiększył skup 21 października.

Rentowność 10-letnich obligacji jest ograniczona do 0,25%, ale rentowność innych znacznie wzrosła. BoJ musiał zwiększyć zakupy dla reszty, aby utrzymać w ryzach całą krzywą dochodowości – napisał Makoto Suzuki, starszy strateg ds. obligacji w Okasan Securities w Tokio.

BoJ spotyka się jeszcze w tym tygodniu i nie oczekuje się żadnych zmian w polityce japońskich decydentów.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Kurs jena: USD/JPY łapie oddech, dzięki interwencji Banku Japonii

Jednocześnie japońscy inwestorzy korzystają z okazji wywołanych interwencjami mającymi ustabilizować jena, aby obstawiać dalsze osłabienie nękanej waluty. Według danych japońskiego brokera walutowego Gaitame.com odsetek inwestorów indywidualnych, którzy obstawiali dalszy spadek jena, wzrósł w tym tygodniu do 68%, najwyższego poziomu od sierpnia. Podejrzewa się, że Japonia ponownie interweniowała, aby wesprzeć jena w zeszły piątek i ponownie w poniedziałek.

Japoński inwestor detaliczny obstawiają zakłady na dalszy spadek jena. Źródło: Tokijska Giełda Finansowa

Jen umocnił się w środę do około 147 za dolara po tym, jak w zeszłym tygodniu spadł do minimum od trzech dekad, prawie 152. To wywołało prawdopodobne działania ze strony władz japońskich, które według szacunków analityków wydały ponad 57 miliardów dolarów na wsparcie waluty w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w tym potwierdzoną kwotę 19,7 miliarda dolarów w ramach wrześniowej interwencji.

XTB
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Największym zagrożeniem dla japońskiej gospodarki aktualnie i w przyszłym roku jest przedłużający się okres zacieśniania polityki pieniężnej w USA. Mimo to jest mało prawdopodobne, aby trzecia co do wielkości gospodarka na świecie pogrążyła się w recesji, wskazała większość ekonomistów ankietowanych przez Reutersa.

Interwencja Banku Japonii (BOJ) dała tylko krótkie wytchnienie japońskiemu jenowi. W piątek za USD/JPY płacono maksymalnie 151,94, aby ostatecznie cena spadła w okolice 146,16. W poniedziałek przez chwilę para walutowa USD/JPY schodziła do poziomu 145,48, jednak w tym momencie rośnie i testuje 148,92, pozostając w niedużej odległości od historycznych maksimów.

Piątkowa czerwona świeca widoczna na poniższym wykresie doprowadziła jednak do przerwania passy dwunastu dni wzrostów kursu dolara względem jena. Analitycy są natomiast zdania, że Bank Japonii próbował podejmować interwencję na rynku Forex drugi dzień z rzędu.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs EUR/USD na parytecie!
Następny artykułNotowania złotego odrabiają straty. Dolar już poniżej poziomu 4,75 zł
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here