Naga MarketsNieuniknione spadki kursu funta (GBP/USD). W tle Brexit i obawy o wzrostBrexit i brytyjska polityka ponownie znacząco wpływają na notowania funta szterlinga (GBP). Wyzwania na zewnątrz Wielkiej Brytanii, w połączeniu z trudną ścieżką wzrostu w kraju i ograniczoną elastycznością fiskalną sugerują, że GBP powinien spaść niezależnie od rozwoju sytuacji, zdaniem ekonomistów z HSBC. Para GBP/USD przedłuża w poniedziałek impuls spadkowy docierając w okolice 1,2850.

  • Maleje szansa na podpisanie umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią, a UE
  • W Wielkiej Brytanii panuje coraz bardziej napięta sytuacja polityczna
  • Hard Brexit może wywołać prawdziwe „tąpnięcie” na notowaniach funta
  • Funt szterling powinien ulec deprecjacji niezależnie od najbliższych wydarzeń

GBP/USD: dalszy spadek w ciągu najbliższych kilku miesięcy – HSBC

Kurs funta do dolara GBPUSD w góręOkno do podpisania umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią, a UE szybko się zamyka. W kraju panuje coraz bardziej napięta sytuacja polityczna – napisano w raporcie.

Ustawa o rynku wewnętrznym – do której sam brytyjski rząd przyznał, że łamie prawo międzynarodowe (choć w „ograniczony i konkretny” sposób) poprzez odstąpienie od podpisanej wcześniej umowy o wystąpieniu – wykreowała serię nagłówków w gazetach, co zdecydowanie zwiększyło zmienność brytyjskiej waluty w ostatnim czasie.

Jednak prawdziwym pytaniem dla GBP jest to, czy ostatnie wydarzenia zwiększają, czy zmniejszają możliwość zawarcia umowy o wolnym handlu z UE. Coraz więcej doniesień sugeruje, że sprawy stają się trudniejsze, a nie łatwiejsze dla obu stron – dodano.

Wszystko, co zmniejsza prawdopodobieństwo zawarcia umowy o wolnym handlu, powinno obciążać GBP. Jeśli okaże się, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest „brak transakcji”, spadek GBP nie byłby „ograniczony”, a bardzo „konkretny”, podkreślają eksperci HSBC.

Uważamy, że w takim scenariuszu kurs GBP/USD powinien silnie tąpnąć. Nawet jeśli uda się osiągnąć porozumienie, warto pamiętać, że bariery w handlu i inwestycjach między Wielką Brytanią, a UE będą w przyszłości nadal większe niż są obecnie – podkreślono.

Wyzwania zewnętrzne, wraz z trudną ścieżką wzrostu i ograniczoną elastycznością fiskalną sugerują, że GBP powinien ulec deprecjacji niezależnie od najbliższych wydarzeń. Spodziewamy się dalszego spadku GBP/USD w tym roku – podsumowano.

Tymczasem analitycy MUFG banku w zeszłym tygodniu napisali, iż relacje handlowe na zasadach WTO z UE nie są w ogóle wyceniane przez rynek. W tym kontekście spadek GBP/USD do poziomu 1,20 jest według nich realistyczną perspektywą.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here