Naga MarketsElon Musk, prezes Tesli
Elon Musk, prezes Tesla Inc.

Akcje Tesli zakończyły poniedziałek spadkiem o 6,5% z rekordowego poziomu doświadczając najbardziej gwałtownej wyprzedaży od ponad tygodnia. Straty wzrosły pod koniec sesji po tym, jak Reuters podał, że celem Apple’a do 2024 roku jest wyprodukowanie samochodu osobowego, który mógłby zawierać własną przełomową technologię akumulatorową. Kurs Tesli zakończył poniedziałkową sesję w okolicach poziomu 640 USD.

  • Akcje firmy Elona Muska spadły o ponad 6%
  • Akcje wzrosły o prawie 60% od połowy listopada, kiedy ogłoszono debiut Tesli na S&P 500
  • Producent samochodów elektrycznych jest najcenniejszą firmą, jaka kiedykolwiek została przyjęta do głównego benchmarku Wall Street

Tesla: nieudana sesja podczas debiutu na S&P 500

Zgodnie z danymi Refinitiv, spadek akcji Tesli stanowił około 0,1 punktu procentowego z całego 0,4% spadku indeksu S&P 500 w poniedziałek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Producent samochodów elektrycznych, na którego czele stoi miliarder Elon Musk, jest najcenniejszą firmą, jaka kiedykolwiek została przyjęta do głównego benchmarku Wall Street i miała 1,69% udział w indeksie przed poniedziałkową sesją. Akcje wzrosły o prawie 60% od połowy listopada, kiedy ogłoszono debiut Tesli na S&P 500. W samym 2020 r. kurs wzrósł o prawie 700%.

Dodanie Tesli do indeksu S&P 500 oznacza, że fundusze inwestujące w indeksy kupiły akcje o wartości 90,3 miliarda dolarów do końca piątkowej sesji, tak aby ich portfele odzwierciedlały nowy skład indeksu, według Silverblatta. Tym samym firma Elona Muska zastąpiła spółkę Apartment Investment and Management Co. Aktywnie zarządzane fundusze muszą teraz zdecydować, czy kupować akcje Tesli i zaryzykować w przypadku głębszej korekty.

Odłożyliśmy tę decyzję, ponieważ naprawdę wierzymy, że akcje były na etapie włączenia do S&P i że ci, którzy biorą udział w arbitrażu, będą sprzedawać od dzisiaj, a przynajmniej dzisiaj mamy rację – napisał Tim Ghriskey, główny strateg inwestycyjny w Inverness Counsel w Nowym Jorku.

Wzrost wartości rynkowej Tesli z siedzibą w Kalifornii wyniósł około 616 miliardów dolarów, co czyni ją szóstą najbardziej wartościową amerykańską spółką notowaną na giełdzie, chociaż wielu inwestorów uważa ją za szalenie zawyżoną.

Tesla jest zdecydowanie najczęściej notowanymi pod względem wartości akcjami na Wall Street, o wartości 18 miliardów dolarów wymienianymi średnio na każdej sesji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, łatwo pokonując Apple, na drugim miejscu ze średnimi dziennymi transakcjami wynoszącymi 14 miliardów dolarów, zgodnie z Refinitiv.

Około jednej piątej akcji Tesli znajduje się w ścisłym posiadaniu Muska, dyrektora generalnego i innych osób  ściśle z nim współpracujących.

Plus500

Tesla spada ponad 6% w nowym tygodniu

Notowania Tesli wzrosły w minionym tygodniu o niemal 14% i do poziomu 700 USD zabrakło zaledwie 5 USD. Tylko w tym roku kurs wzrósł o około 700% z poziomu 70 do 695 USD. Aktualna kapitalizacja spółki wynosi ponad 600 mld USD (wartość księgowa to zaledwie 16 mld USD), a wskaźnik ceny do zysku osiąga rekordowy poziom 1100.

Kurs Tesli na interwale dziennym, tradingview
Kurs Tesli na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here