Naga Markets"Mario Draghi smutną ma twarz" - z pewnością ma do tego powody
„Mario Draghi smutną ma twarz” – z pewnością ma do tego powody

Najnowszy system finansowania, zaprojektowany z myślą o pobudzeniu rynku bankowego i strefy euro miał być sukcesem Europejskiego Banku Centralnego i personalnym zwycięstwem Mario Draghi’ego. Dzisiaj poznaliśmy jednak wyniki pierwszej aukcji, która przyniosła zdecydowanie gorsze rezultaty od oczekiwanych.

ECB jedną ze swoich ostatnich prób podniesienia eurozony z łopatek określa mianem „długoterminowych kierunkowych operacji refinansujących” lub po prostu dźwięcznym skrótem TLTRO. Chociaż nazwa wydaje się bardzo skomplikowana, to podstawowe założenia programu już takie nie są. Komercyjne banki uzyskują dostęp do tanich kredytów i mogą pobrać do 7% wszystkich swoich pożyczek w strefie euro.Pierwsza aukcja TLTRO grubo poniżej oczekiwań

Wyniki przedpołudniowej aukcji pokazały, że instytucje finansowe zgłosiły chęć pobrania jedynie 82.6 mld euro w kredytach długoterminowych – mniej niż wszyscy się spodziewali (konsensus 100-150 miliardów). Analitycy są tutaj jednogłośni: tak niski popyt na TLTRO jest ogromnym rozczarowaniem.

Kit Juckes z Societe Generale we wczorajszym komentarzu stwierdził, że nawet 100-120 miliardów euro będzie zbyt małą kwotą, pozostawiającą wszystkich w przekonaniu, że Europejski Bank Centralny robi „za mało i za późno”.

Czytaj również: Europa się rozpada

Bez QE strefie euro grozi deflacja?
Bez QE strefie euro grozi deflacja?

Podobne odczucia posiadała Emily Nicol z Daiwa Capital Markets. Stwierdziła między innymi, że każda wartość poniżej 100 miliardów dolarów „podniesie wątpliwości, czy program TLTRO jest odpowiednim rozwiązaniem dla obecnych wyzwań gospodarczy strefy euro”

Kolejna runda finansowania zaplanowana została na grudzień. O ile Europejski Bank Centralny spodziewa się w jej trakcie zdecydowanie wyższego popytu, to Jennifer McKeown z Capital Economics studzi te zapały:

„Nie możemy przyjąć, że banki będą chciały pożyczyć o wiele więcej pieniędzy za trzy miesiące. Utrzymujemy przekonanie, że potrzebny jest zdecydowanie szerszy program skupu aktywów – lub luzowania ilościowego – w celu pobudzenia gospodarki i odsunięcia ryzyka deflacyjnego”

invest

Jakie kolejne zagrania w swoim rękawie chowa Mario Draghi? Miejmy nadzieję, że skuteczniejsze.

Za businessinsider.comJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here