Naga MarketsLicencja: Public Domain
Licencja: Public Domain

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała 28 grudnia, że rozpoczęła działania egzekucyjne wobec Bretta G. Hartshorna, który miał wyłudzić co najmniej 906 tysięcy dolarów od klientów detalicznych, nakłaniając ich do inwestowania w lewarowane instrumenty pochodne (głównie Forex). Jak podaje regulator, trader namawiał do tego głównie członków lokalnego kościoła.


Przywłaszczenie pieniędzy i brak odpowiednich licencji

Urzędnikom CFTC udało się ustalić, że B. Hartshorn przywłaszczył co najmniej $57 tysięcy powierzonych mu środków, nie posiadając jednocześnie licencji CTA, która jest niezbędna do świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego w Stanach Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od połowy 2008 roku do około 2014, oskarżony mógł wyłudzić od co najmniej trzynastu klientów detalicznych środki na inwestowanie w oparciu o kontrakty różnic kursowych. Hartshorn zazwyczaj werbował swoje ofiary w kościele lub podczas spotkań lokalnej społeczności.

W większości przypadków miał sugerować, że osiąga regularne zyski na rynku walutowym na swój rachunek i rachunki innych osób, klienci będą mogli liczyć na wyraźne zyski jeżeli zgodzą się na trading w ich imieniu oraz, że ograniczy ryzyko utraty zdeponowanych środków.

Ryzykowne strategie zamiast regularnych zysków

Powyższe stwierdzenia okazały się jednak bardzo dalekie od prawdy. Hartshorn miał bowiem stosować ryzykowne strategie tradingowe i nie ujawniał systemu handlu, czy też historii wcześniejszych transakcji – często generując bardzo duże straty w przeciągu zaledwie jednego dnia. Co więcej, nieuczciwy inwestor nie poinformował swoich klientów, że w ramach umowy „podziału zysków” mógł (z czego często korzystał) pobierać prowizje nawet w momencie kiedy na rachunku klientów pojawiały się straty.

Kolejnym zarzutem wobec oszusta z Florydy jest fakt, że wykorzystywał część zdeponowanych środków dla swoich osobistych korzyści, nie informując o tym pozostałych. W trakcie trwającego cały czas dochodzenia, CFTC zamierza ubiegać się o zwrot środków poszkodowanym klientom, zwrócenie nielegalnie uzyskanych zysków, nałożenie grzywny finansowej, całkowity zakaz handlu w przyszłości oraz brak możliwości ubiegania się o właściwie licencje inwestycyjne na terenie USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here