Naga MarketsWywodzący się z Malezji przedsiębiorstwo finansowe oferujące usługi tradingu na rynku Forex na rzecz swoich klientów, RCFX, wyłudziło rzekomo prawie 600 tysięcy złotych (703 tysiące ringgitów malezyjskich) w okresie ostatnich 3 lat.


Środki przekazane w zarządzanie, gdzie podziały się jednak proponowane zyski?

Przedstawiciel grupy oszukanych inwestorów, którzy złożyli pozew zbiorowy w sprawie twierdzi, że pierwsze podejrzenia o prowadzeniu nieuczciwej działalności zaczęły pojawiać się w momencie, gdy osoba odpowiedzialna za kontakt z klientem prezentowała szereg wymówek na pytanie dotyczące braku wypłaty gwarantowanych zysków. Przedsiębiorstwo regularnie zmieniało również nazwę, co powinno być kolejnym sygnałem ostrzegawczym. Pomimo tego RCFX miał oszukać nawet kilkadziesiąt osób, z których największy inwestor zdeponował ponad 100 tysięcy złotych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszyscy oszukani kontaktowali się przez kanały popularnych mediów społecznościowych z przedstawicielem RCFX o imieniu Lau – przekazanie środków odbywało się natomiast podczas bezpośrednich spotkań, najczęściej w lokalnych kawiarniach i restauracjach.

„Osoby, które korzystały ze strategii manualnych miały zagwarantowany zwrot w wysokości 4% w skali miesiąca, natomiast użytkownicy strategii automatycznych w wysokości 10%. Oferta była zdecydowanie korzystniejsza niż propozycje banków komercyjnych, w związku z tym 30 z nas – w wieku pomiędzy 24 i 50 lat – zainwestowało łącznie 600 tysięcy złotych” – podczas konferencji prasowej komentował sprawę jeden z oszukanych klientów.

Jak informuje internetowa gazeta New Strait Times, początkowo RCFX prezentował powiększające się zyski w elektronicznych zestawieniach, prośby o wypłatę środków kończyły się jednak groźbami o zmniejszenie gwarantowanego zwrotu z inwestycji.

Kolejni „łatwowierni” klienci padli ofiarą oszustów

W ostatnich miesiącach jest to kolejny przypadek działalności nieuczciwych firm, które wykorzystując chęć szybkiego wzbogacenia się konsumentów i w dużym stopniu ich niewiedzą, zachęcają do przekazania swoich oszczędności pod zarządzanie. Dwa wcześniejsze nieuczciwe podmioty to JJPTR oraz MBI International, które podobnie jak RCFX znajdują się na liście ostrzeżeń Bank Negara Malaysia (liczącej prawie 400 podmiotów).

O ile nieuczciwa działalności podobnych podmiotów powinna być potępiana i powszechnie krytykowana, to sprawa po raz kolejny pokazuje, że ludzie potrafią przekazać obcym ludziom spore fundusze, często oszczędności całego życia, bez wcześniejszego sprawdzenia wiarygodności danej instytucji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here