Na początku nowego tygodnia euro jest wspierane przez weekendowe aktualizacje ratingów Moody’s dla Włoch i Portugalii. W ubiegłym tygodniu spekulowano na temat ryzyka obniżenia ratingu kredytowego Włoch do poziomu “śmieciowego”. W weekend rynki mogły jednak odetchnąć z ulgą, gdyż rating został nie tylko utrzymany, ale nawet podwyższony. W przypadku Włoch agencja Moody’s utrzymała rating Baa3, jeden stopień powyżej śmieciowego, ale zmieniła perspektywę z negatywnej na stabilną.

Agencja Moody’s zaskoczyła ratingiem dla Włoch. Co spowodowało taką decyzję?

Decyzja ta była zaskoczeniem dla wielu analityków, którzy nie spodziewali się żadnych zmian. Jako powody poprawy perspektywy podano stabilne perspektywy siły gospodarczej Włoch, kondycję sektora bankowego oraz dynamikę długu publicznego. W trzecim kwartale włoska gospodarka wykazała stagnację po spadku na początku roku i oczekuje się, że zadłużenie Włoch nieznacznie wzrośnie ze 140% do 141% produkcji krajowej do 2025 roku. Pomimo tych wyzwań, włoski rząd, kierowany przez premiera Giorgia Meloniego, postrzega rating jako potwierdzenie skutecznej pracy i obiecujące perspektywy na przyszłość kraju.Jeszcze bardziej pozytywna była ocena ratingu kredytowego Portugalii. Agencja Moody’s podniosła długoterminowy rating emitenta Portugalii o dwa stopnie do A3 z Baa2, pomimo niestabilnej sytuacji politycznej w kraju, naznaczonej dymisją premiera. Podwyższenie ratingu odzwierciedla odporność i stabilność portugalskiej gospodarki.

źródło: XTB

Reakcja rynku na te aktualizacje była pozytywna, ze znacznym spadkiem premii za ryzyko zarówno dla długu włoskiego, jak i portugalskiego. Różnica w rentowności 10-letnich obligacji włoskich i niemieckich, będąca wskaźnikiem postrzeganego ryzyka, spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy, ilustrując zwiększone zaufanie rynku do włoskiego długu. Spread między obligacjami portugalskimi i niemieckimi również nieznacznie spadł.

Źródło: xStation5

Pozytywna ocena ze strony agencji zadziałała również jako katalizator kontynuacji wzrostów na parze EURUSD. W poniedziałek kurs zyskał 0,24% i coraz bardziej zbliża się do psychologicznej bariery 1,10. Dla byków ważnym testem będzie poziom 1,094, który jest zarówno linią oporu, jak i poziomem 61,8% zniesienia Fibonacciego ostatniego ruchu spadkowego.

Dalsza część artykułu pod filmem
Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.