Naga MarketsNiespodziewany optymizm na rynkach. Indeksy bazowe w Europie zyskują ponad 5%Chociaż jeszcze wczorajszego ranka wydawało się, że w otoczeniu powszechnego uznania triumfu kandydata Demokratów w wyścigu o fotel prezydenta USA, uwaga inwestorów ponownie skieruje się na pandemię Covid-19, tym bardziej że w weekend w skali globalnej liczba zakażonych przekroczyła 50 mln osób, a część inwestorów będzie kuszona realizacją krótkoterminowych zysków wygenerowanych w poprzednim tygodniu.

Szczepionka łagodzi nastroje na rynkach

Ostatecznie jednak poniedziałkowy handel przyniósł niespodziewany optymizm, który wywołały doniesienia o dużej skuteczności szczepionki na Covid-19 przygotowywanej przez Pfizer. Amerykański koncern farmaceutyczny poinformował, że rozwijany projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Pfizer zapewnił również, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Te artykuły również Cię zainteresują

Powyższa informacja przyniosła wręcz euforię na rynkach akcji. Indeksy bazowe w Europie Zachodniej kończył dzień z ponad 5,0% wzrostami – francuski CAC40 wzrósł 7,56% i znalazł się najwyżej od marca. Mimo ubiegłotygodniowych wzrostów, parkiet na Książęcej nie odstawał istotnie. WIG20 zyskał 4,02% a wśród komponentów prym wiodły spółki odzieżowe, których kursy wzrosły ponad 15%. Na drugim biegunie znalazły się notowania Dino oraz CD Projekt. Ponad 3,0% wzrosty zanotowały również spółki zgrupowane w mWGI40 oraz sWIG80.

W odpowiedzi na wczorajsze doniesienie o szczepionce mocno zyskiwały notowania ropy naftowej. Gatunek Brent zyskał ponad 8,0% i zakończył dzień ponad 42,5 USD za baryłkę. Inwestorzy oczekują, że oczekiwana odbudowa popytu nastąpi dużo wcześniej niż oczekiwano jeszcze tydzień temu. W powyższym otoczeniu zdecydowanie słabiej radziły sobie metale szlachetne – złoto straciło ponad 5,0%, natomiast ceny srebra spadły o ponad 7,0%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Mając na uwadze brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych w kalendarium, wydaje się że dzisiejszy handel nadal będzie odbywał się w otoczeniu wczorajszych doniesień dotyczących szczepionki. Zwracamy jednak uwagę na zakończenie wczorajszego handlu za oceanem, gdzie indeks S&P500 co prawda wypracował 1,17% zysk, ale intraday wzrosty wynosiły nawet 4,0%, co może świadczyć o krótkoterminowym przereagowaniu, którego skutki odczujemy również dzisiaj w Europie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here