Naga Markets

W ostatnim czasie mamy do czynienia ze sporym ruchem ze strony funduszy hedgingowych a także traderów, którzy naciskają na europejskie organy regulacyjne w celu likwidacji luki, zachęcającej do front-runningu. Władze powinny zaostrzyć ograniczenia w transakcjach brokerów na podstawie zapytań o ceny od klientów, co jest praktyką już ograniczoną w USA, twierdzą krytycy, tacy jak London Stock Exchange Group Plc i Euronext NV.

  • Luka w europejskiej polityce zachęcają do front-runningu.
  • Regulatorem w kwestii standardów handlowych jest Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
  • Krytycy negują możliwość zawierania transakcji przez brokerów, na podstawie zapytań o ceny od klientów.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczycieCzym dokładnie jest front-running?

Pojęcie front-runningu jest znane inwestorom giełdowym od bardzo dawna. Jest praktyką czerpania korzyści z wiedzy zdobytej dzięki zleceniom klientów. Ma miejsce wtedy, kiedy broker lub inny podmiot wchodzi w transakcję, ponieważ ma wcześniejszą wiedzę na temat dużej niepublicznej transakcji, która wpłynie na cenę aktywów, skutkując prawdopodobnym zyskiem finansowym dla brokera.

Front-running występuje również, gdy makler lub analityk kupuje lub sprzedaje akcje na swój rachunek przed opublikowaniem stosownej rekomendacji kupna lub sprzedaży dla klientów. Owa rekomendacja najpewniej zwiększy zainteresowanie danym walorem i zwiększy szanse na ruch w kierunku, który wcześniej założył dany analityk, co daje mu zdecydowaną przewagę nad rynkiem.

Zobacz również: Biomed-Lublin zamierza przekazać lek na COVID-19 do badań już w październiku br.

Krytycy są za zaostrzeniem ograniczeń w transakcjach brokerów

London Stock Exchange Group Plc i Euronext NV zdecydowanie krytykują możliwość zawierania transakcji przez brokerów, na podstawie zapytań o ceny od klientów. ich zdaniem władze powinny mocno zaostrzyć ograniczenia w podobnych transakcjach, szkodzących rzecz jasna klientom.

John Keogh, członek europejskiego komitetu zarządzającego w Susquehanna International Group skomentował całą sytuację:

„Uważamy, że jest to sprzeczne z przepisami dotyczącymi nadużyć na rynku w Europie. Nie angażujemy się w tę praktykę i poprosiliśmy organy regulacyjne, aby zapewniły, że jest to wyraźnie zabronione, ponieważ negatywnie wpływa na klientów i podważa zaufanie do rynku”.

NED

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here