Dolar amerykański może pozostawać pod presją, mimo że Rezerwa Federalna zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Z jednej strony, zacieśnianie polityki Fed powoduje wzrost rentowności obligacji i zmienności rynków finansowych, co przyczynia się do wrażliwości dolara. Z drugiej strony, dezinflacyjny wpływ napięć na rynkach finansowych może sprawić, że banki centralne będą bardziej ostrożne w przyszłym podnoszeniu stóp. W tym kontekście ostrożnie kontynuowanie może być najlepszą opcją dla decydentów, a niepewne trendy na rynku walutowym mogą się utrzymywać, podkreślają eksperci z dużych banków.
- Podwyżka stóp procentowych przez Fed może znacząco wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego
- Zacieśnianie polityki prowadzi do wzrostu rentowności obligacji i zmienności rynków finansowych
- Dezinflacyjny wpływ napięć na rynkach finansowych może skłonić banki centralne do ostrożniejszego podnoszenia stóp procentowych
- DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI TRADINGOWEJ i zyskaj dostęp do niezbędnych narzędzi inwestycyjnych
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Dolar pozostanie słaby, nawet jeśli Fed będzie kontynuował podwyżki stóp – MUFG
Dolar amerykański może być pod presją, jeśli Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu. Według ekonomistów z MUFG Banku, „greenback” pozostanie słabszy, gdyż podwyżka byłaby prawdopodobnie ostatnią w obecnym cyklu polityki Fed.
– Podwyżka o 25 punktów bazowych w przyszłym tygodniu jest wyceniana z prawdopodobieństwem około 80%. Uważamy, że w tym momencie jest to rozsądne i jeśli nie pojawią się kolejne epizody napięć w sektorze bankowym, to prawdopodobieństwo wzrośnie – napisano w raporcie.
DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB
Kurs dolara: Cyklom łagodzenia polityki Fed zwykle towarzyszy słabszy USD – SocGen
Zdaniem Kit Juckesa, szefa strategii walutowej w Société Générale, w miarę zbliżania się końca cyklu podwyżek stóp przez Fed, dolar staje się coraz bardziej wrażliwy.
Jednocześnie zacieśnianie polityki Fed powoduje wzrost rentowności obligacji, co przyczynia się do zmienności rynków finansowych. Juckes uważa, że czasami dolar osiąga szczyt przed zmianą polityki Fed, a czasami dopiero po rozpoczęciu ponownego luzowania.
Sentyment względem dolara pozostaje mieszany – Scotiabank
Ekonomiści z Scotiabank zauważają, że sentyment względem dolara amerykańskiego pozostaje mieszany. Rynki wciąż analizują wydarzenia z ostatnich kilku dni i zastanawiają się nad implikacjami dla polityki pieniężnej.
Zdaniem ekspertów dezinflacyjny wpływ napięć na rynkach finansowych może sprawić, że banki centralne będą bardziej ostrożne w podnoszeniu stóp procentowych, ale być może jest zbyt wcześnie, aby dokładnie powiedzieć, jakie będą tego konsekwencje.
Ich zdaniem ostrożne kontynuowanie podwyżek stóp może być najlepszą opcją dla decydentów, a niepewne trendy na rynku walutowym mogą się utrzymywać.
– Może dojść do bardziej trwałych strat kursu USD, bo wygląda na to, że Fed podejdzie łagodniej do podwyżki stóp w przyszłym tygodniu – podsumowano.
Wczorajsze dane dotyczące zmiany w bilansie banku centralnego Stanów Zjednoczonych rozgrzały dyskusję w mediach społecznościowych. Ponownie pojawiły się drukarki, które robią brrrr, QE, rozdawanie pieniędzy oraz helicopter money. Zatem zobaczmy, co się wydarzyło.