Naga Markets

Czy nieograniczone zyski na GPW to mit czy rzeczywistość?16 kwietnia 1991 r. po raz pierwszy zabił giełdowy dzwon na GPW. Podczas tej historycznej sesji obracano akcjami pięciu spółek, wartość obrotów wynosiła 2 tys. zł. Obecnie, ponad 30 lat później, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest liderem wśród giełd Europy Środkowo-Wschodniej, umożliwia przedsiębiorstwom efektywne pozyskiwanie kapitału, a inwestorom udostępnia szeroką gamę instrumentów finansowych. Polska giełda często jest marginalizowana, tym czasem możliwe do osiągnięcia na niej zyski, mogą być naprawdę imponujące.

  • 12 kwietnia 1991 r. podpisano akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW) – przez ponad trzy dekady udało się zbudować rozwinięty rynek kapitałowy
  • Warto przeanalizować ile w tym czasie mogło się zarobić na akcjach notowanych na warszawskim parkiecie
  • Stopy zwrotu na niektórych spółkach, nawet w horyzoncie 2- czy 3-letnim, potrafią przewyższyć 1000%!
  • Rekordową spółką w całej historii GPW jest LPP, która od rozpoczęcia swoich notowań w 2001 r. do teraz aprecjonowała o blisko 25 700%!!!

Najbardziej rentowne spółki ostatnich 5 lat na GPW

Czy pół dekady na GPW to dużo? Jak się okazuje, wystarczająco by odnotować zysk rzędu niemal 5000%! Takie stopy zwrotu okazały się możliwe dla długoterminowych posiadaczy akcji SUNEX (GPW: SNX). Czołowy producent pomp ciepła, ostatnie lata zalicza do bardzo udanych.Co równie ważne trend wzrostowy na spółce się nie zatrzymuje. Niedawna wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, podczas której powiedział, że „dzięki nowej edycji programu “Mój Prąd” będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła”, dodaje tylko wiatru w żagle panującej hossie.

SNX_2023-04-27_08-13-08
Notowania SUNEX. Źródło: Tradingview.com

Warto przeanalizować notowania tej spółki. Przez większą część obecności na giełdzie, SUNEX było tak zwaną spółką groszową, co z pewnością odstraszało część inwestorów. Mimo tak potężnych wzrostów w ciągu pięciu poprzednich lat, w pewnym momencie kurs spółki odnotował również silne spadki.

W ciągu zaledwie czterech tygodni od połowy września 2022 r., kiedy notowania osiągnęły swoje historyczne maksimum – na poziomie 30,9 zł za akcję, do połowy października 2022 r. wycena akcji zmniejszyła się o niemal 50% – do 16,08 zł.

Straty te udało się w pełni odrobić, jednak poziom 30,9 zł po raz kolejny okazał się oporem nie do przebicia. Sytuacja na spółce pokazała, iż chwilowe spadki, czy trend boczny dotyczy każdej spółki, nawet tych rekordowych (w danym okresie).

Rekordowe spółki GPW od 5 lat
Najbardziej zyskowne spółki na GPW, na przestrzeni ostatnich 5 lat. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Kolejne miejsca w rankingu najbardziej zyskownych spółek, notowany na GPW, na przestrzeni ostatnich 5 lat, należą do Scope Fluidics SA (GPW: SCP) oraz ASBISc Enterprises PLC (GPW: ASB). Oba przedsiębiorstwa reprezentują branżę IT, pierwsze jest inkubatorem start-upów technologicznych w diagnostyce i ochronie zdrowia, drugie zajmuje się dystrybucją produktów IT na wschodzących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Znajdujące się na dalszych lokatach spółki, również związane są z branżą technologiczną oraz sztuczną inteligencją. Pokazuje to jak duży potencjał drzemie w tych gałęziach gospodarki. Sygnity SA (GPW: SGN), działa w sektorze informatycznym, Magna Polonia S.A. (GPW: 06N) angażuje się w projekty związane z nowymi technologiami, informatyką, IT oraz wzrostem efektywności energetycznej, natomiast IFIRMA SA (GPW: IFI) wdraża szerokorozumiane projekty IT.

Czy dekada na rynku finansowym to długi okres czasu?

Inwestor długoterminowy to osoba, która inwestuje swoje pieniądze na okres przynajmniej kilku lat, a czasem nawet dekad. Najczęściej takiego inwestora charakteryzuje: cierpliwość, wytrwałość i systematyczność, ale także znajomość rynków finansowych oraz zdolność do podejmowania ryzyka.

Można spotkać się z nieco ironicznymi stwierdzeniami, iż długoterminowa inwestycja to nieudana krótkoterminowa spekulacja. Inwestor podejmuje się spekulacji, by osiągnąć szybki i znaczny zysk, a w przypadku nietrafionej decyzji, nie chcąc przyznać się do błędu, utrzymuje swoją pozycją, sprawiając, że staje się ona jego nową długoterminową inwestycją.

Czy dziesięć lat jest wystarczającym okresem, aby ocenić rentowność inwestycji na rynku finansowym? Wydaje się, że jak najbardziej tak.

Rekordowe spółki GPW od 10 lat
Najbardziej zyskowne spółki na GPW, na przestrzeni ostatniej dekady. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Na pierwszym miejscu rankingu najbardziej wzrostowych spółek ostatnich 10 lat znalazła się spółka Selvita SA (GPW: SLV), polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej. Mimo 10-letniej stopy zwrotu na poziomie niemal 10 tys. %, spółka w ostatnim roku odnotowała utratę wartości.

Nie jest to jedyna spółka medyczna w tym zestawieniu, na 5. lokacie znajduje się przedsiębiorstwo branży biotechnologicznej, działające w obszarze odkrywania nowych leków i badań regulacyjnych – Ryvu Therapeutics SA (GPW: RVU).

SLV_2023-04-27_11-35-00
Notowania Selvita. Źródło: Tradingview.com

W przypadku Selvita, tak samo jak można było zauważyć analizując wykres SUNEX, potencjalny inwestor nie miał do czynienia wyłącznie z trendem wzrostowym. Analizując notowania spółki z branży farmaceutycznej można wręcz dojść do wniosku, iż większą część ostatnich 10 lat albo traciła na wartości, albo znajdowała się w trendzie horyzontalnym.

Pozostałe miejsca na podium należą do Unimot S.A. (GPW: UNT) – importera paliw płynnych i gazowych oraz producenta gier komputerowych – 11 bit studios SA (GPW: 11B).

Co ciekawe na 9. miejscu tego rankingu znajduje się CD Projekt, polski gigant branży gier komputerowych. Mimo spadków giełdowych w ostatnich latach oraz faktu, iż aktualna cena niemal nie różni się od tej sprzed 5 lat, stopa zwrotu z ostatniej dekady wyniosła ponad 1600%.

LPP – najlepsza spółka w historii GPW!?

Analizując najbardziej wzrostowe spółki od początku istnienia GPW, pierwsze miejsce należy do firmy odzieżowej – LPP. Srebrny oraz brązowy medal to kolejno przedstawiciel branży gamingowej – 11bit (GPW: 11B) oraz deweloper, który realizuje inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, biurowym i centrów handlowych – ECHO (GPW:ECH).

Rekordowe spółki GPW od początku notowań
Najbardziej zyskowne spółki w całej historii GPW. Opracowanie własne na podstawie stooq.pl

Największe giełdowe doświadczenie z tego grona posiada spółka ECHO, która notowana jest na GPW od 1996 r. 11Bit zadebiutowało w 2011 r., nieco ponad 20 lat okazało się zatem wystarczającym czasem, by osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 16 000%.

Wśród najbardziej rentownych spółek, od początku notowań, co ciekawe znalazły się dwa banki: Santander Bank Polska SA (GPW: SPL) oraz mBank S.A. (GPW: MBK). Przedstawiciele tego sektora nie koniecznie kojarzą się inwestorom ze spektakularnymi zyskami, jak widać nie do końca jest to potwierdzone w rzeczywistości.

LPP S.A. to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. Mimo, iż część konsumentów może nie kojarzyć tej firmy, z pewnością znają przynajmniej niektóre z pięciu rozpoznawalnych marek modowych, których LPP jest właścicielem, czyli: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay. Oferta tych sklepów dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie.

LPP_2023-04-27_08-28-26
Notowania LPP. Źródło: Tradingview.com

W 2001 roku spółka LPP zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tego czasu, po ponad dwóch dekadach notowań na głównym parkiecie, LPP aprecjonowało o 25 tys. %. Oznacza to, że z każdego zainwestowanego tysiąca złotych, inwestor, który zakupił akcje LPP na początku XXI wieku, aktualnie miałby ponad ćwierć miliona złotych.

Ten imponujący wynik był niemal dwukrotnie wyższy ponad rok temu, kiedy akcje LPP osiągnęły swój historyczny szczyt na poziomie 19 040 zł za pojedynczą akcję, aktualnie kurs oscyluje blisko okrągłych 10 000 zł. Kwoty te są naprawdę pokaźne i to nawet po uwzględnieniu negatywnego wpływu inflacji.

Lepiej być na rynku!

Dane z JPMorgan pokazują, że inwestorzy, którzy byli nieobecni podczas 10 najlepszych dni na S&P 500 w ciągu dwóch dekady do 2022 roku otrzymali o połowę mniejszy zysk niż ci, którzy byli na rynku przez cały ten okres.

Inwestorzy płacą wysoką cenę za przegapienie najlepszych sesji giełdowych. Źródło Bloomberg
Inwestorzy płacą wysoką cenę za przegapienie najlepszych sesji giełdowych. Źródło: Bloomberg.com

Wydaje się zatem, iż warto być na rynku cały czas, by nie ominąć przypadkiem najbardziej wzrostowych sesji giełdowych. Nasuwa się jedynie pytanie co teraz warto kupić i trzymać, by za 5 czy 10 lat osiągnąć takie zyski, jak wspomniane rekordowe spółki?

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułStrategia ‘punktów kierunkowych’. Podejście i rozumienie metody cz.2
Następny artykuł10 Najpopularniejszych porad tradingowych: Od Buffetta po Grossa
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.