Naga Markets

Nieoficjalnie: PKO BP skupi akcje własne?W poniedziałek po południu, pojawiły się nieoficjalne doniesienia o możliwości skupu akcji własnych przez największy bank w Polsce – PKO BP. Bank posiada spore nadwyżki kapitału, a w obliczu zakazu wypłat dywidendy, skup akcji własnych a następnie ich umorzenie może być kolejnym ruchem ze strony firmy – wynika z informacji od osoby znającej blisko sprawę, które zostały przekazane anonimowo do PAP.

  • Z nieoficjalnych informacji wynika, iż PKO BP rozważa skup akcji własnych.
  • Bank ma ponad 13 mld zł. nadwyżki kapitałowej.
  • Pod koniec marca, KNF nakazała bankom zatrzymanie z powodu pandemii całego wypracowanego w poprzednich latach zysku.

Zobacz również: Polman z kolejną umową. Akcje zyskują 15% i są na historycznym szczyciePKO BP skupi akcje własne?

Pandemia COVID-19 wiązała się z mocną przeceną na walorach banków. Zła sytuacja dotknęła również polskiego giganta – PKO BP. W poniedziałek pojawiła się informacja o anonimowym komunikacie do PAP, mówiącym o możliwości skupu akcji własnych w celu umorzenia. Niska wycena banku zdaniem informatora miałaby być czynnikiem wspierającym taką operację.

Bank posiada obecnie ponad 13 mld zł. nadwyżki kapitałowej. Pod koniec marca Komisja Nadzoru Finansowego nakazała bankom zatrzymanie z powodu pandemii całego wypracowanego w poprzednich latach zysku.

KNF poinformował dodatkowo, iż oczekuje:

“niepodejmowania, bez uzgodnienia z nim, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej”.

Pod koniec sierpnia akcjonariusze zgodzili się na zmianę w statucie, która umożliwia bankowi utworzenie rezerwy kapitałowej na skup akcji własnych. Z powodu opisanych wyżej ograniczeń wypłat dywidend także z poprzednich lat, największe banki w Polsce mają około 12,1 mld zł zysków niepodzielonych, które potencjalnie mogą trafić do akcjonariuszy. PKO BP posiada aż 5,5 mld zł., co stanowi ponad 1/5 jego giełdowej kapitalizacji.

Zobacz również: Biomed-Lublin zamierza przekazać lek na COVID-19 do badań już w październiku br.

NED

Kurs akcji największego banku w Polsce odbija od dna

Akcje banku w ostatnich miesiącach były w trendzie spadkowym. Dno zostało ustanowione w końcówce kwietnia, kiedy kurs spadł do poziomu 19,66 zł. Jeszcze we wrześniu, kurs zbliżył się na moment do 20,50 zł. co było lokalnym dołkiem bessy. W ostatnich sesjach kurs odbił na północ, pokonując linie wyznaczone przez 50 i 200 sesyjną średnią kroczącą po kursach zamknięcia.

W najbliższym czasie walory będą się zmagać najprawdopodobniej z oporem w okolicach 25 zł. który po marcowym krachu był testowany już trzykrotnie, a każda z prób kończyła się niepowodzeniem i szybkim spadkiem wartości akcji.

W poniedziałek, po godzinie 14, akcje PKO BP drożeją o 2,5%, a kurs osiągnął pułap 22,16 zł. Po 5 godzinach handlu, obroty przekroczyły 45 mln zł. i plasują spółkę w ścisłej czołówce najaktywniejszych podmiotów podczas sesji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here