whitebit

Dzisiejsza sesja na GPW nie należała do bardzo udanych, ale nie zdołała zachwiać wzrostowym trendem. Główny benchmark WIG20 zyskał 0,11% wobec 0,76% zwyżki DAX i 0,9% wzrostu FTSE. Słabszemu zamknięciu sprzyjały mieszane nastroje Wall Street, które obecnie próbuje wrócić do wzrostów. Indeks S&P 500 zdołał wrócić do delikatnego wzrostu, Dow Jones zyskuje 0,2%, a na walorach Nasdaq 100 obserwujemy niewielką realizację zysków i 0,5% spadki. Słabości oparł się indeks Russell 2000, który notuje 0,4% zwyżkę mimo słabszych nastrojów dużych indeksów, co może wskazywać, że mamy do czynienia wyłącznie z korektą. Ta podsycana jest dziś nie tylko realizacją zysków, lecz także drugą wzrostową sesją ropy, która notuje dziś ponad 1% odbicie.

Wypowiedzi przestawicieli Fed budzą kolejne pytania

Ostatnie wypowiedzi Loretty Mester i Kashkariego z Fed postawiły nieco więcej znaków zapytania nad oczekiwaniami względem kolejnej obniżki stóp procentowych. Niedawno rynek wyceniał jako termin cięć marzec, następnie maj, ale teraz oczekiwania ponownie wydają się zwiększać szansę cięć w marcu. Wpływa na to nie tylko pogarszająca się sytuacja regionalnych banków (szczególnie New York Community Bancorp), co do którego Janet Yellen odmówiła komentarza, wskazując jednak na spory rozmiar problemu nieruchomości komercyjnych i ryzyko koncentracji wielu regionalnych banków.Pierwszy gołębi komentarz popłynął z ust Goolsbee’a z Fedu, który wczoraj wskazał, że cięcia w marcu nie są wykluczone. Dziś Neal Kashkari podkreślił, że Stany Zjednoczone wykonały bardzo duży postęp w walce z inflacją, sugerując jednocześnie, że recesja nie jest prawdopodobna. Z kolei Loretta Mester zaznaczyła, iż Fed musi kalkulować scenariusz, w którym rynek pracy ochładza się w tempie wyższym, niż oczekiwane. Generalnie ton tych komentarzy jest dla rynku dość zaskakujący, biorąc pod uwagę niedzielny, dość jastrzębi wywiad Jerome’a Powella.

Głównym zagrożeniem dla Wall Street, w krótkim terminie wydają się banki, gdzie obserwujemy znaczne osłabienie nastrojów, ze szczególnym uwzględnieniem sektora regionalnego, który chętnie podejmował się ryzykowniejszych pożyczek, w dobie zerowych stóp procentowych. Nie wydaje się jednak, by nawet spektakularne spadki banków regionalnych storpedowały nastroje Wall Street. Przeciwnie, w średnim terminie mogą nawet je wesprzeć, ponieważ zwiększą szanse na szybszą obniżkę stóp i luzowanie polityki Fed.

Autor poleca również:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.