Naga Markets

Mężczyzna trzymający w ręce torebkę z flagą UKNa posiedzeniu kończącym się 15 grudnia 2021 r. RPP większością głosów 8-1 przegłosowała podwyższenie stopy bankowej o 0,15 punktu procentowego, do 0,25%. Komitet jednogłośnie zagłosował za utrzymaniem przez Bank Anglii na poziomie 20 miliardów funtów szterlingów niefinansowych zakupów obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego. Komitet jednogłośnie głosował również za utrzymaniem skupu obligacji rządu Wielkiej Brytanii, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego, na poziomie 875 miliardów funtów, a więc łączną docelową wartość skupu aktywów na poziomie 895 miliardów funtów. W efekcie funt silnie zyskał względem dolara, a para GBP/USD wzrosła w okolice 1,3340.

QE Banku Anglii pozostaje bez zmian na poziomie 875 mld GBP

Konsensus rynkowy zakładał, że Bank Anglii ilością głosów 7 do 2 opowie się za utrzymaniem w listopadzie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W praktyce okazało się jednak, że za utrzymaniem stóp proc. bez zmian opowiedziała się zaledwie jedna osoba, a aż 8 członków MPC zagłosowało za podwyżką.Informacja ta okazała się na tyle istotna, że kurs funta wzrósł w ciągu kilku minut o ponad 80 pips do najwyższego poziomu od miesiąca.

Kurs GBPUSD na interwale H1, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale H1, tradingview

Ekonomiści XTB zwracają z kolei uwagę, że choć Bank Anglii wykonał nieoczekiwany ruch decydując się na podniesienie poziomu stóp procentowych.

Oczekiwano brak podwyżek stóp procentowych. Oczekiwania dotyczące głosów za podwyżką to 2, natomiast za utrzymaniem miało być 7. Oczekiwania wskazywały również na utrzymanie programu QE bez zmian. Funt umacnia się po decyzji! – napisano w raporcie XTB.

fpmarkets

W listopadowym Raporcie Polityki Pieniężnej oczekiwano, że globalny i brytyjski PKB w najbliższym czasie odbije się dalej po skutkach związanych z lockdownami. Presja wzrostowa na inflację CPI miała z czasem osłabnąć, ponieważ zakłócenia podaży zelżały, globalny popyt zrównoważył się z towarów na usługi, a ceny energii przestały rosnąć. Oczekiwano również, że wzrost zysków spadnie z obecnego tempa. W rezultacie przewidywano, że inflacja znacząco spadnie od drugiej połowy przyszłego roku.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurocash gpw | akcje mercator | kantorowy kurs korony szwedzkiej | akcje newconnect | giełda prognozy | mercator gpw | notowania ropy forex |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here