Naga MarketsPunktualnie o godz. 9:30 Markit Economics przedstawił wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI gospodarki Niemiec. Szacunki te wskazują, że zarówno w sektorze przemysłowym, jak również w usługach dostrzec można spowolnienie aktywności gospodarczej


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Znacznie gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech spadła aż do 52,3 z 53,7 poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających spadek zaledwie do 53,5 pkt.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających niewielki spadek wartości wskaźnika do 55,5 z 55,9 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie aż do 53,6. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Biorąc pod uwagę słabe dane w przemyśle i usługach i dziwić powinien nas fakt, że również zbiorczy wskaźnik PMI osunął się do 52,7 z 55,0 poprzednio.

Niemieckie PMIPaździernikowe wyniki PMI wskazują spowolnienie tempa wzrostu we wszystkich głównych miernikach wyników biznesowych: produkcji, nowych zamówieniach i zatrudnieniu. Wzrost ogólnej aktywności gospodarczej był najsłabszy od prawie trzech i pół roku, odzwierciedlając nie tylko dalsze złagodzenie wzrostu produkcji przemysłowej, ale także spowolnienie w sektorze usług, który wcześniej był stabilny. 

Wzrost w sektorze wytwórczym spowalnia od pewnego czasu, nie dziwi więc fakt, że słabość przekłada się na usługi, biorąc pod uwagę wzajemne powiązania między tymi dwoma sektorami (…) Niemieckie przedsiębiorstwa obniżyły swoje oczekiwania dotyczące działalności w związku z wolniejszym wzrostem i pogarszającą się sytuacją na świecie, przy czym producenci szczególnie martwią się o perspektywy produkcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy. – komentował Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit.

EURUSD wybija istotne wsparcie

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w skutek niezwykle rozczarowującego raportu z niemieckiej gospodarki kurs osunął się poniżej dość istotnego wsparcia. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa, która mogłaby zanegować to wybicie, potencjalne spadki mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 1.13.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

EURUSD osłabia się po publikacji niemieckiego PMI
EURUSD H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLotos – EBITDA w III kw. przekroczyła 1 mld zł, korekta zmierza do kluczowego wsparcia
Następny artykułGuten Morgen DAX 24.10.2018 – BAYER głównym winowajcą spadku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here