Naga MarketsPunktualnie o godz. 9:30 Markit Economics przedstawił wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI gospodarki Niemiec. Szacunki te wskazują na znaczną rozbieżność między przemysłem wytwórczym a usługami. 


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w lipcu br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Lepiej w przemyśle, gorzej w usługach

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech wzrosła aż do 57,3 z 55,9 poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających spadek do 55,5 pkt.

Zdecydowanie gorzej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających symboliczny wzrost wartości wskaźnika do 54,6 z 54,5 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie do 54,4. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Biorąc pod uwagę, że wzrost w przemyśle był zdecydowanie większy niż spadek w usługach, zauważalny wzrost odnotował także zbiorczy wskaźnik PMI, który pomimo prognoz zakładających spadek do 54,7 z 54,8 ostatecznie uplasował się na poziomie 55,2 pkt.

“Wzrost produkcji w sektorze prywatnym w Niemczech w dalszym ciągu nabierał tempa w lipcu. Sektor wytwórczy był źródłem silniejszego wzrostu w ostatnim miesiącu, po tym jak w czerwcu ekspansję napędzały usługi. W lipcu zatrudnienie w sektorze prywatnym nadal rosło w rekordowo szybkim tempie, niezmienionym w stosunku do rekordowego poziomu z czerwca. Producenci przez siedemnasty miesiąc z rzędu zatrudniali pracowników w szybszym tempie niż usługodawcy.

Dane dotyczące nowych przedsiębiorstw były jednak mniej pozytywne niż tendencje w odniesieniu do całkowitej aktywności i miejsc pracy. Odzwierciedlało to głównie nowe zamówienia w przemyśle, które nie rosły tak szybko jak produkcja, co spowodowało najwolniejszy od dwóch lat wzrost zaległości w tym sektorze. Ostatnie badanie wskazuje również na większą presję inflacyjną w lipcu, kiedy to zarówno ceny czynników produkcji, jak i ceny produkcji rosną szybciej. Producenci szeroko informowali o wyższych cenach stali i ogólnie o niedoborach dostaw z Chin.” – komentował Trevor Balchin z IHS Markit.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że zgodnie z moją wczorajszą projekcją kurs osunął się dziś w okolice poziomu 1.1665 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się już pierwsza, silna reakcja popytowa. Tylko po publikacji powyższego raportu kurs wzrósł o niemal 30 pips i wydawać by się mogło, że w najbliższym czasie tendencja ta będzie kontynuowana. Do otwarcia pozycji polecam brokera Naga Markets, który oferuje świetne spready na głównych parach walutowych.

EURUSD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułChińska telekomunikacja bada Blockchain
Następny artykułPożar we własnym domu? – raport surowcowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here