Punktualnie o godz. 9:30 Markit Economics przedstawił wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI gospodarki Niemiec. Szacunki te wskazują na znaczną rozbieżność między przemysłem wytwórczym a usługami.
Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.
Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w lipcu br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.
Lepiej w przemyśle, gorzej w usługach
Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech wzrosła aż do 57,3 z 55,9 poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie lepszym od prognoz zakładających spadek do 55,5 pkt.
Zdecydowanie gorzej prezentowały się natomiast dane dot. sektora usług, gdzie pomimo prognoz zakładających symboliczny wzrost wartości wskaźnika do 54,6 z 54,5 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie do 54,4. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.
Biorąc pod uwagę, że wzrost w przemyśle był zdecydowanie większy niż spadek w usługach, zauważalny wzrost odnotował także zbiorczy wskaźnik PMI, który pomimo prognoz zakładających spadek do 54,7 z 54,8 ostatecznie uplasował się na poziomie 55,2 pkt.
“Wzrost produkcji w sektorze prywatnym w Niemczech w dalszym ciągu nabierał tempa w lipcu. Sektor wytwórczy był źródłem silniejszego wzrostu w ostatnim miesiącu, po tym jak w czerwcu ekspansję napędzały usługi. W lipcu zatrudnienie w sektorze prywatnym nadal rosło w rekordowo szybkim tempie, niezmienionym w stosunku do rekordowego poziomu z czerwca. Producenci przez siedemnasty miesiąc z rzędu zatrudniali pracowników w szybszym tempie niż usługodawcy.
Dane dotyczące nowych przedsiębiorstw były jednak mniej pozytywne niż tendencje w odniesieniu do całkowitej aktywności i miejsc pracy. Odzwierciedlało to głównie nowe zamówienia w przemyśle, które nie rosły tak szybko jak produkcja, co spowodowało najwolniejszy od dwóch lat wzrost zaległości w tym sektorze. Ostatnie badanie wskazuje również na większą presję inflacyjną w lipcu, kiedy to zarówno ceny czynników produkcji, jak i ceny produkcji rosną szybciej. Producenci szeroko informowali o wyższych cenach stali i ogólnie o niedoborach dostaw z Chin.” – komentował Trevor Balchin z IHS Markit.
Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że zgodnie z moją wczorajszą projekcją kurs osunął się dziś w okolice poziomu 1.1665 i mierzenia 50% korekty Fibonacciego, gdzie pojawiła się już pierwsza, silna reakcja popytowa. Tylko po publikacji powyższego raportu kurs wzrósł o niemal 30 pips i wydawać by się mogło, że w najbliższym czasie tendencja ta będzie kontynuowana. Do otwarcia pozycji polecam brokera Naga Markets, który oferuje świetne spready na głównych parach walutowych.
