Naga Marketslaptop z napisem ICOW piątek 8 marca niemieckie Ministerstwo Finansów opublikowało dokument dotyczący traktowania papierów wartościowych opartych na technologii blockchain. Nasz zachodni sąsiad dotychczas nie miał wystarczająco dobrze uregulowanej kwestii ICO. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę podejście do inwestorów kryptowalutowych, to przepisy w Niemczech są znacznie przyjaźniejsze niż w Polsce, szczególnie dla „hodlerów”, którzy trzymają swoje aktywa przez lata.

Liberalne podejście do tokenów

W opublikowanym dokumencie możemy znaleźć wprowadzenie do regulacji tokenów oraz elektronicznych papierów wartościowych. Nowe przepisy mają być neutralne pod względem technologii, czyli nie ma znaczenia, czy u podstaw danego instrumentu leży technologia blockchain czy rozproszonych rejestrów (DLT).

Emisja tokenów rzekomo nie będzie podlegała obowiązującym regulacjom rynkowym, ponieważ zgodnie z ustawą o obrocie papierami wartościowymi nie podchodzą one pod żadną definicję instrumentów finansowych. Jednak kwestia ICO jest przedmiotem dyskusji. Nie ustalono, czy zakup takich tokenów nie stanowi otwartego ryzyka dla inwestorów.

Zanim zostanie przedłożony oficjalny projekt ustawy, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Finansów mają opracować obszar działań dotyczący kluczowych zagadnień. Niemcy chcą nowymi regulacjami umocnić swoją pozycję jako lidera fintech w regionie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Strategia blockchain w przygotowaniu

Niedawno niemiecki rząd ogłosił, że strategia dotycząca traktowania technologii blockchain zostanie wprowadzona w pierwszej połowie tego roku. Gabinet stwierdził, że najpierw będzie miał miejsce proces konsultacji społecznych. Nad strategią pracują ponoć Ministerstwo Finansów i Spraw Wewnętrznych, w późniejszym czasie mają dołączyć inne ważne organy.

W zeszłym tygodniu pojawiła się również informacja, że Niemcy pracują nad uruchomieniem rejestru państwowego dotyczącego wykorzystania blockchain i tokenów na nim opartych. Ma to być sposób regulacji branży oraz ochrony inwestorów przed oszustami. Ponoć ma dojść również do złagodzenia przepisów dotyczących traktowania tokenów jako instrumentów finansowych.

Bundesbank jest zdania, że Bitcoin powinien być regulowany na skalę globalną, ponieważ wszelkie lokalne przepisy mogą być trudne do egzekwowania na wirtualnej i zdecentralizowanej walucie. “Skuteczna regulacja wirtualnych walut byłaby zatem możliwa do osiągnięcia jedynie dzięki jak największej międzynarodowej współpracy, ponieważ władza regulacyjna państw narodowych jest oczywiście ograniczona”powiedział prezes banku centralnego we Frankfurcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here