Naga MarketsIndeks Ifo to jeden z ważniejszych wskaźników publikowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Publikacja Instytutu Badań nad Gospodarką uważana jest za bardzo dobre odzwierciedlenie kondycji gospodarczej największej gospodarki Europy – Niemiec. Jak reaguje euro na gorsze wiadomości z Monachium?


Zarówno oczekiwania biznesowe jak i ogólny wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech okazały się gorsze od rynkowych prognoz. Dwa najważniejsze wskaźniki Ifo spadły do poziomu 103,2 (w przypadku oczekiwań biznesowych) oraz 109,8 (w przypadku nastrojów).

Sytuację pogarsza fakt rewizji pierwszego z opisywanych wskaźników. Grudniowy indeks oczekiwań biznesowych wyniósł ostatecznie 105,5 zamiast 105,6 porzednio. Zmiana jest co prawda niewielka, lecz zauważalna. Cały raport Ifo zostanie opublikowany na stronie Instytutu już o 10:30.

Gorsze nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców mogą być spowodowane przez strach przed protekcjonistyczną polityką Donalda Trumpa. Wskaźnik oceny bieżącej analizy sytuacji w Niemczech utrzymał się jednak na zadowalającym poziomie 116,9.

Jak reaguje EUR/USD?

Zmiany w wskaźnikach Ifo nie są drastycznie duże, więc cała publikacja przeszłą bez większego echa. O godzinie 10:00 mogliśmy zauważyć większą zmienność na głównej parze walutowej, jednak wygląda na to, że pomimo gorszych danych z Niemiec, na wykresie przeważają byki:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here