Naga Marketsdeutsche bankSystematycznie rośnie liczba banków niemieckich, które przenoszą koszty związane z ujemnymi stopami procentowymi na swoich klientów, ponieważ koszty stają dla nich się zbyt wysokie. Berliner Volksbank, drugi co do wielkości krajowy pożyczkodawca spółdzielczy, zaczął stosować stawkę minus 0,5% w przypadku depozytów przekraczających 100 000 euro (110 000 USD) w ramach pierwszych opłat stosowanych dla klientów detalicznych.


Ujemne stopy procentowe w UE na depozytach klientów to niedługo powszechność?

Analitycy uważają, iż takie posunięcie może zachęcić innych pożyczkodawców do pójścia w ich ślady. Zarówno Deutsche Bank AG, jak i Commerzbank AG sygnalizują, że podoba im się ten pomysł.

Sytuacja zmienia się w branży i oczekujemy ujemnych stóp procentowych od innych banków, zwłaszcza że jeden z głównych pożyczkodawców spółdzielczych zrobił właśnie pierwszy krok – powiedział Oliver Maier, współprzewodniczący Verivox Finanzvergleich, badacz rynku.

Niemieckie banki od dawna nie chcą przenosić ciężaru ujemnych stóp na klientów detalicznych obawiając się, że staną w obliczu utraty reputacji i masowych wycofań depozytów. Jednak po pięciu latach ujemnych stóp procentowych wprowadzonych przez Europejski Bank Centralny, banki w Niemczech – już borykające się z niedostateczną rentownością – nie mają możliwości zrekompensowania większych kosztów.

Jak podaje dostawca danych Biallo.de, co najmniej 34 niemieckich pożyczkodawców już zdecydowało się przekierować niektórych strategicznych klientów detalicznych w stronę ujemnych stóp procentowych. Większość z nich to jednak mniejsze banki, a próg jest często znacznie wyższy niż 100 000 euro ustalone przez Berliner Volksbank.

Zgodnie z lobby bankowym kraju, polityka stopy procentowej kosztuje niemieckich pożyczkodawców 2,4 miliarda euro rocznie. W ubiegłym miesiącu EBC obniżył stopę depozytową do minus 0,5% z minus 0,4%. Instytucja zdecydowała również o ponownym aktywowaniu programu skupu aktywów (QE) od 1 listopada, przy poziomie 20 miliardów euro miesięcznie, bez podania granicznej daty programu.

Berliner Volksbank powiązał swoją nową politykę z najnowszym posunięciem EBC. Bank Deutsche Skatbank, który nałożył taką samą stopę minus 0,5% dla kont przekraczających 100 000 euro, oświadczył, że „nie można już dłużej ignorować dalszego utrzymywania ujemnej stopy procentowej przez EBC”.

Niektóre z największych banków w Niemczech, które do tej pory opierały się angażowaniu swoich klientów w ujemne depozyty zasygnalizowały również potrzebę działania:

Deutsche Bank musi być „bardziej zdecydowany” w dzieleniu się konsekwencjami stóp ujemnych. Firmy i zamożni klienci mogą zobaczyć wielopoziomowy system z korzystnymi stopami do pewnego pułapu depozytów, podczas gdy klienci detaliczni mogą w końcu dodatkowo płacić za usługi – powiedział w zeszłym miesiącu dyrektor finansowy James von Moltke.

Commerzbank nie rozważa obecnie przeniesienia kosztów na klientów detalicznych. Przeprowadzimy „skoncentrowane dyskusje” na ten temat z klientami, którzy mają fundusze przekraczające „określone progi” – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg CFO Stephan Engels we wrześniu.

Duńskie banki również poddają się presji rosnących kosztów

daniaDania to kolejny kraj, w którym ten pomysł zyskuje na popularności. Spar Nord Bank A/S zastosuje stawkę minus 0,75% w przypadku depozytów przekraczających 750 000 koron (110 000 USD). Ten ruch ma miejsce po tym, jak bank Jyske Bank A/S, drugi pod względem wielkości kredytodawca w Danii orzekł, że robi to samo.

Obywatele niemieccy oszczędzają znacznie więcej swoich dochodów niż większość innych Europejczyków, więc ogólny wpływ takich ruchów może być ogromny. Według Deutsche Banku stopa oszczędności w tym kraju wynosiła w 2017 r. około 10%, prawie dwa razy więcej niż średnia w strefie euro. Średnio w 2018 r. Niemcy posiadali ponad 40% swoich aktywów finansowych w formie depozytów bankowych. Według badania Investors Marketing jeden na dwóch Niemców prawdopodobnie zmieniłby pożyczkodawcę, gdyby zastosowano wobec nich ujemne stopy procentowe.

Kredytodawcy muszą być świadomi, że nie będą w stanie łatwo odzyskać klientów, których stracili z powodu przenoszenia kosztów –  podsumował dyrektor generalny Oliver Mihm.

 Kurs euro odrabia zeszłotygodniowe spadki

Notowania pary walutowej EUR/PLN silnie spadały w minionym tygodniu i dotarły do wrześniowego dołka w okolicach poziomu 4,3200. Utworzona formacja podwójnego dna wywołała reakcję popytową, a kurs odbija dziś powyżej 4,3300. Lokalny opór stanowi poziom 4,3450, a jego przebicie otworzy drogę do tegorocznego szczytu w okolicach 4,440. Z drugiej strony spadek poniżej wsparcia 4,3142 umożliwi test poziomu 4,2750.

Kurs euro do złotego w poniedziałek na interwale dziennym, źródło 7 10 19
Kurs euro do złotego w poniedziałek na interwale dziennym, źródło


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here