Naga MarketsMimo, że Wielka Brytania i Unia Europejska zbliżyły się o krok do osiągnięcia porozumienia, to niemiecki rząd poddaje w wątpliwość brytyjski optymizm co do szans na szybkie porozumienie w sprawie przyszłych relacji z blokiem i wzywa inne kraje UE do przygotowania się do bezumownego Brexitu.

  • Niemiecki rząd nie wierzy w porozumienie z UK
  • Hard Brexit pogłębi kryzys spowodowany wybuchem pandemii
  • Kurs funta pod presją podaży

UK i UE mają czas do końca roku

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia i od tego czasu jej stosunku z Unią Europejską regulowane są przez porozumienie przejściowe, które utrzymuje poprzednie zasady w mocy, podczas gdy negocjowane są nowe warunki współpracy. Okres przejściowy dobiegnie jednak końca wraz z końcem roku i jeżeli do tego czasu obie strony się nie dogadają, wówczas Zjednoczone Królestwo opuści Wspólnotę bez porozumienia.

Premier Boris Johnson, który wielokrotnie podkreślał, że nie zgodzi się na wydłużenie okresu przejściowego chce szybko zawrzeć umowę o wolnym handlu. Mimo, iż dotychczas negocjacje stały raczej w martwym punkcie, to w ostatnim czasie wskazał on, że porozumienie może zostać osiągnięte już w lipcu br.

Niemiecki rząd zdaje się jednak nie brać na poważnie optymizmu Johnsona. Z dokumentu z 15 czerwca, do którego dotarł Reuters wynika bowiem, że Berlin oczekuje, iż negocjacje potrwają dłużej. Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest jednak przekonane, że umowa przejściowa nie zostanie przedłużona poza koniec tego roku.

– Ważne jest zatem, aby zachować jedność 27 państw, nadal nalegać na równoległe postępy we wszystkich obszarach (cały pakiet) i wyraźnie zaznaczyć, że nie dojdzie do porozumienia za wszelką cenę – czytamy w dokumencie, w którym wskazano także, że aby przygotować się na brak porozumienia 2.0, należałoby teraz rozpocząć zarówno krajowe, jak i europejskie planowanie awaryjne.

Reuters zwraca także uwagę, że ponieważ obie strony są dalekie od osiągnięcia kompromisu a do końca okresu przejściowego pozostaje coraz mniej czasu, istnieją obawy, że decyzja Londynu o nieprzedłużeniu okresu przejściowego może doprowadzić do załamania, które może pogłębić szkody gospodarcze spowodowane przez kryzys spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa.

Kurs funta pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwającej od połowy maja br. aprecjacji kursu funta wobec dolara amerykańskiego rynek dotarł w okolice niezwykle istotnej strefy oporu w wysokości 1,2750 USD, gdzie już w drugiej połowie minionego tygodnia pojawiła się silna reakcja podażowa. Od tego czasu ponownie obserwujemy spadki.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca także:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta spada. Co dalej z parą walutową GBP/NZD? – Analiza dla początkujących
Następny artykułKurs franka kontynuuje zwyżkę w środę, CHF/PLN po 4,1680 zł. 17 czerwca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here