Naga MarketsNajwiększa reforma niemieckiej giełdy: DAX z 10 kolejnymi spółkamiJuż niedługo, bo 20 września zajdą jedne z największych zmian dotyczące niemieckiej Giełdy Papierów Wartościowych (Deutsche Börse). Nie tylko na poziomie dodania kolejnych, 10 spółek niemieckiego parkietu do indeksu głównego (dotychczas DAX30), ale również na poziomie prawnym. Afera w szeregach niemieckich spółek, w tym spółki Wirecard, która odbiła się ogromnym echem wśród inwestorów oraz regulatorów rynku spowodowała, że niemiecka giełda podjęła temat uszczelniania regulacji w indeksie. Co zyska na tym DAX?

  • Wkrótce zapanuje nowy porządek na niemieckiej giełdzie
  • Pokłosie afery Wirecard zatacza w tym momencie swój krąg
  • Do indeksu głównego dołączy 10 kolejnych spółek
  • MDAX z kolei zostanie zredukowany z 60 do 50 spółek
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

20 września DAX stanie się indeksem 40 największych spółek niemieckiego parkietu

Już w poniedziałek, 20 września zobaczymy niemiecki indeks DAX w nowej odsłonie. Dotychczas, notowany w składzie 30 spółek, indeks powiększy się o kolejnych 10 – stając się indeksem DAX40. Równocześnie z tym indeks MDAX – średnich spółek – zostanie zmniejszony o 10 z nich, stając się indeksem również indeksem MDAX40. Jest to zdecydowanie największa reforma w ponad 30-letniej historii niemieckiego indeksu.Zarówno w niemieckich jak i ogólnoświatowych mediach zawrzało, kiedy spekulacje na temat nieuczciwych praktyk zostały potwierdzone względem spółki Wirecard, która jeszcze do niedawna zasiadała w składzie głównego indeksu DAX30. Stało się to nie tylko uwłaczające niemieckiej giełdzie, jak i dało inwestorom sygnał, że nawet wśród najbardziej zaufanych spółek – przy braku odpowiedniej kontroli może zdarzyć się fatalna pomyłka.

wykres Kurs DAX H1 03.09.2021
Kurs DAX H1 03.09.2021

Wobec tego, niemiecka giełda postanowiła uszczelnić system prawny poprzez reformę czterech filarów: kapitalizacji, zyskowności spółki, raportowania danych oraz kontroli a dodatkowo dołączyć do indeksu 10 spółek w celu jego większego upłynnienia. Od początku jednak nie było powiedziane, jakie spółki dołączą do składu indeksu. Jednak JPMorgan Chase & Co. przewiduje, że wśród nowych uczestników znajdą się szybciej rosnące, wysoko wyceniane firmy, takie jak detalista internetowy Zalando SE i dostawca żywności Hello Fresh SE, a także przemysłowe potęgi Airbus SE i Siemens Healthineers AG.

Niemiecki indeks jest często omawiany jako ostoja jednych z największych europejskich płatników dywidend, a zyski akcjonariuszy są wliczone w wyniki indeksu. Jest to przeciwieństwo benchmarków takich jak Stoxx Europe czy nawet amerykański indeks S&P 500, które odzwierciedlają jedynie zmiany cen akcji bazowych. Tymczasem Deutsche Bank opublikował jakiś czas temu swoje szacunki, które wyglądają podobnie jak omawia to JPMorgan Chase. Poniżej lista prawdopodobnych kandydatów na dołączenie do indeksu.

Szacunki Deutsche Bank - DAX40
Szacunki Deutsche Bank – DAX40

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here