Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuNiemiecki organ nadzoru finansowego (BaFin) wydał wczoraj nową interpretację przepisów, które dot. kryptowalut. Dokument z 2 marca „określa nowe standardy regulacyjne”, których firmy będą musiały przestrzegać, jeśli chcą świadczyć usługi przechowywania cyfrowych walut. Dotyczy to podmiotów przechowujących kryptowaluty dla klientów, w tym giełd, firm z rynku usług finansowych lub banków.

BaFin i nowe prawo

Nowe rozporządzenie w sprawie kryptowalut wprowadzone w życie 1 stycznia 2020 r. było częścią szerszej inicjatywy mającej na celu dostosowanie prawa niemieckiego do piątej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (5 AMLD). Firmy zajmujące się kryptowalutami są obecnie uważane za dostawców usług finansowych na mocy niemieckiej ustawy bankowej i muszą uzyskać zezwolenie BaFin na swoje działania na rynku.

Nowe instrukcje BaFin wyjaśniają kilka aspektów regulacji, które wcześniej pozostawały niejasne. Wszystko to w związku z tym, że kryptowaluty nie były uważane za jednostki rozliczeniowe, a firmy zajmujące się nimi nie były też definiowane jako dostawcy usług finansowych.

BaFin stworzył więc teraz szerszą definicję “zasobu kryptowalutowego”, która wyjaśnia również m.in. różnicę między tokenami używanymi do płatności, a security tokens. W dokumencie zauważono też, że te ostatnie nie są uważane za papiery wartościowe zgodnie z niemiecką, obecnie obowiązującą, ustawą o depozytach papierów wartościowych. Jeśli jednak są zbywalne, podlegają w tym zakresie rozporządzeniu w sprawie prospektu emisyjnego UE.

Przechowywanie tokenów jest jednak niejednoznacznym problemem, ponieważ firmy, które nie mają licencji na przechowywanie papierów wartościowych, mogą to robić tylko w określonych przypadkach.

Kto może przechowywać kryptowaluty?

Organ regulacyjny wyjaśnił również, kto może przechowywać kryptowaluty, zapewniając przy bardzo ogólną definicję, którą można zastosować do działania większości firm. Dokument wyjaśnia, kto może uzyskać autoryzację BaFin:

„Każdy, kto chce prowadzić działalność bankową lub świadczyć usługi finansowe w Niemczech w sposób profesjonalny lub w zakresie wymagającym prowadzenia działalności gospodarczej w sposób komercyjny”.

Jak widać, rynek kryptowalut jest już (w końcu!) coraz mądrzej regulowany na całym świecie, w tym na terenie Europy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here