Naga MarketsNiemiecka komisja nadzoru finansowego Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) poinformowała, że wprowadza zmiany w dotychczasowych zapisach dotyczących ustawy o obrocie instrumentami finansowymi – nowelizacja wprowadza istotne ograniczenia co do działalności detalicznych brokerów Forex i CFD.


Zmiany oznaczają całkowity koniec działalności dla części brokerów

O tym, że regulator zza naszej zachodniej granicy chce zakazać handlu na kontraktach różnic kursowych (CFD) informowaliśmy już w grudniu 2016. W uzasadnieniu mówiono między innymi o ryzyku powstania ujemnego salda, nadmiernej dźwigni finansowej oraz natarczywym praktykom reklamowym. BaFin uruchomił również okres otwartych konsultacji, które zakończyły się 20 stycznia 2017 roku. Komisja nadzoru potrzebowała więc ponad 3 miesięcy, aby przedstawić ostateczną decyzję w tej sprawie co może sugerować, że zdania na temat detalicznej branży OTC FX/CFD były mocno podzielone.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z oficjalnej noty prasowej BaFin wynika, że marketing, dystrybucja oraz sprzedaż kontraktów CFD zostaje na terenie Niemiec mocno ograniczona. Kontrakty posiadające „dodatkowe obowiązki w zakresie płatności” – czyli mówiąc inaczej nieoferujące ochrony przed ujemnym saldem – nie mogą być nadal oferowane klientowi detalicznemu.

„Ograniczając handel w zakresie CFD chcemy chronić inwestorów. BaFin posiadał poważne obawy odnośnie kontraktów różnic kursowych w zakresie obowiązku dodatkowej płatności – taka konstrukcja produktu może generować nieograniczone straty w przypadku rachunku handlowego klienta” – komentuje Elisabeth Roegele piastująca rolę dyrektora wykonawczego BaFin.

Brokerzy, którzy do tej pory nie oferowali zabezpieczenia przed ujemnym depozytem mają trzy miesiące na dostosowanie swojej oferty. Część z nich wprowadziła takowe zmiany już wcześniej, spodziewając się jaka może być decyzja niemieckiej komisji nadzoru.

„Strata nie jest ograniczona do łącznej wartości depozytu i może wielokrotnie go przekroczyć. Nie możemy dłużej akceptować takiego rozwiązania i nasze działania w zakresie ograniczenia handlu są istotnym krokiem w kierunku ochrony inwestorów” – dodaje Roegele.

CMC Markets odnosi się do decyzji BaFin

Broker CMC Markets jako jeden z pierwszych oficjalnie komentował najnowszą decyzję niemieckiego regulatora, która ostatecznie wejdzie w życie 10 sierpnia 2017 roku. Przedsiębiorstwo już w grudniu 2016 roku informowało, że oferuje swoim klientom zabezpieczenie przed ujemnym depozytem poprzez platformę Next Generation – dzięki temu już teraz w pełni spełnia nowe wymogi narzucane przez BaFin i może nadal świadczyć usługi niemieckim klientom.

W rzeczywistości więc warunki handlowe nie ulegną zmianie – komisja nadzoru nie narzuciła konieczności podniesienia marginesów (co wiążę się z ograniczeniem dźwigni) – zyska na tym jedynie bezpieczeństwo klienckich środków.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here