Niemieccy prokuratorzy skonfiskowali ponad 50 milionów euro (60 milionów dolarów) w bitcoinach oszustom. Jest tylko jeden problem: nie mogą odblokować środków, ponieważ nie mają haseł do portfeli.
- Niemiecka prokuratura skonfiskowali ponad 50 milionów euro (60 milionów dolarów) w bitcoinach oszustom.
- Władze nie posiadają jednak haseł do kluczy prywatnych i nie mają przez to dostępu do środków.
Bitcoiny w rękach prokuratorów
Przestępca, którym zajęła się prokuratura, został skazany na karę więzienia i od tego czasu odsiaduje wyrok. Nie chce podać hasła do kluczy prywatnych do adresów, na których przechowuje kryptowaluty, jakie przejął swoim ofiarom. Policja wielokrotnie próbowała złamać hasła, aby uzyskać dostęp do ponad 1700 bitcoinów. Bez skutku.
– Zapytaliśmy go [przestępcę], ale nic nie powiedział – powiedział agencji Reuters prokurator Sebastian Murer i dodał, że mężczyzna może nic nie wiedzieć i stąd milczy.
Kara więzienia dla hakera
Oszust został skazany na ponad dwa lata więzienia za potajemne instalowanie oprogramowania na innych komputerach w celu wykorzystania ich mocy do wydobywania bitcoinów.
Kiedy trafił za kratki, jego portfel na bitcoiny był warta ułamek obecnej wartości. Cena bitcoina wzrosła w ciągu ostatniego roku, osiągając rekordowy poziom ponad 47 000 USD, co miało miejsce w ostatnich godzinach. Według strony Coindesk, w piątek 1 BTC kosztowało aż 37 577 USD.
Przestępcy nadal stanowią problem na rynku kryptowalut. I to mimo faktu, że liczne badania pokazują, że skala wykorzystania cyfrowych walut w nielegalnych działaniach spada.
Powyższe parokrotnie badała np. firma Chainanalysis. Nadal wynika, że przestępcy częściej sięgają po gotówkę, a nie kryptowaluty, które pozostawiają po sobie ślad w blockchainie. Nie zmienia to tego, że zapewne wkrótce usłyszymy o kolejnych aferach dot. wykorzystania cyfrowych walut przez hakerów.
Autor poleca również:
- Bitcoin Gold w 2021 roku. Czy “złoty BTC” osiągnie ponownie poziom 500 dol.?
- Bitcoin: liczba wielorybów na rekordowo wysokim poziomie
- Inwestorki pomagają napędzać wzrost popytu na kryptowaluty