Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuPunktualnie o godz. 9:30 Markit Economics przedstawił wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI gospodarki Niemiec. Szacunki te wskazują, że zarówno w sektorze przemysłowym, jak również w usługach dostrzec można spowolnienie aktywności gospodarczej.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech spadła do 44,3 z 44,4 poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających wzrost do 44,8 pkt.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo i tak już pesymistycznych prognoz zakładających niewielki spadek wartości wskaźnika do 55,5 z 55,7 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego osunięcie aż do 55,0. Mimo to, warto wspomnieć, że dopóki wartość wskaźnika znajduje się powyżej 50 pkt., sygnalizuje to poprawę aktywności gospodarczej w danym sektorze.

Zaskakującym może być fakt, że pomimo gorszych danych z sektorów usługowego i przemysłowego, zbiorczy wskaźnik PMI w Niemczech wzrósł do 52,4 z 52,2. Pozytywny wydźwięk tej publikacji wzmaga fakt, iż analitycy spodziewali się jego spadku do 52,0.

PMI z Niemiec

– Majowe dane dla sektora usług były nieco mniej wyraziste niż w ostatnich miesiącach, a działalność gospodarcza, nowe zamówienia i zatrudnienie rosły wolniej. Na szczęście wskaźniki produkcji, portfela zamówień i sprzedaży eksportowej wzrosły jeszcze bardziej (…) choć nadal należą do najsłabszych od 2012 roku. Jednak wzmożone wysiłki producentów towarów na rzecz racjonalizacji zatrudnienia oznaczają, że liczba miejsc pracy w fabrykach spada w najszybszym tempie od ponad sześciu lat. To producenci pozostają najbardziej niezadowoleni z perspektyw w obliczu utrzymujących się napięć w światowym handlu, choć badanie podkreśla, że obawy przed spowolnieniem mogły zacząć się rozprzestrzeniać na usługi, gdzie zaufanie jest obecnie najniższe od 2014 r. – komentuje PMI, Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Euro coraz tańsze

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro traci wobec dolara amerykańskiego niemal nieprzerwanie od blisko dwóch tygodni. W chwili obecnej rynek oscyluje w okolicy lokalnego wsparcia, którego trwałe pokonanie mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji wspólnej waluty.

3 sposoby wykorzystania średnich kroczących w tradingu – zapisz się na webinar

Kurs euro coraz niżej
EURUSD H4

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMinisterstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji i blockchaina
Następny artykułForex: Frank i dolar radzą sobie najlepiej. Kurs funta przegranym czwartku
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here