Naga MarketsNiemiecki bank centralny ostrzegł, że największa gospodarka w Europie może wkrótce wpaść w recesję, zwiększając presję na decydentów politycznych, by ci zwiększyli wsparcie dla sektora finansowego. Bundesbank przedstawił w swoim miesięcznym raporcie, iż produkcja niemiecka pozostanie „słaba” w trzecim kwartale i „może nadal nieznacznie spadać”. Byłby to drugi kwartał z rzędu – typowa definicja recesji – po spadku o 0,1% w okresie kwiecień-czerwiec.


Największa gospodarka w Europie skurczyła się w drugim kwartale

Prognozy wynikają z gorszych niż oczekiwano niemieckich danych i słabych raportów o dochodach przedsiębiorstw. To pociągnęło za sobą resztę strefy euro i skłoniło Europejski Bank Centralny do rozważenia dodatkowego bodźca monetarnego. Niemiecki rząd zasygnalizował również, że może być skłonny do zwiększenia wydatków w przypadku pogorszenia się kryzysu.

Bundesbank podał utrzymującą się słabą dynamikę w przemyśle jako przyczynę utrzymującej się słabości i stwierdził, że nie jest jasne, czy popyt krajowy również mógłby zostać dotknięty. Jeszcze tydzień temu ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidywali wzrost o 0,2% w bieżącym kwartale, ale od tego czasu znane instytucje, w tym Deutsche Bank, obniżyły swoje prognozy. Wielu analityków martwi się, że utrzymujące się napięcia w handlu światowym przedłużą spowolnienie produkcji i ostatecznie przełożą się na wciąż silny sektor usług.

pkb niemcy
Wzrost gospodarczy w Niemczech kw./kw.

Przyszłe wydarzenia będą zależeć od tego, jak długo trwać będzie obecna dychotomia gospodarcza i jaki kierunek obierze. W obecnej sytuacji nie jest jasne, czy eksport, a co za tym idzie, przemysł odzyska równowagę, zanim krajowa gospodarka stanie w obliczu recesji – oznajmił Bundesbank.

Bank centralny dodał, że spowolnienie obserwowane w ubiegłym roku już pozostawiło ślady na rynku pracy, a zatrudnienie rośnie w „znacznie wolniejszym” tempie w drugim kwartale. Wzrost płac był również „zauważalnie mniejszy”. Według Bundesbanku ostatni spadek całkowitej produkcji był spowodowany przede wszystkim zmniejszeniem popytu z zagranicy. Eksport „znacznie spadł”, ponieważ przygotowawcze plany dot. Brexitu przed początkową datą wyjścia Wielkiej Brytanii pod koniec marca skłoniły firmy do uzupełnienia zapasów w pierwszym kwartale. Inne tymczasowe efekty, które przyspieszyły wzrost na początku roku, takie jak silny popyt na konstrukcje i samochody również zniknęły.

W oddzielnym raporcie inflacja w strefie euro była słabsza niż początkowo informowano, co zwiększyło presję na decydentów EBC, by we wrześniu rozważyli więcej bodźców. Eurostat skorygował lipcowy szacunek wzrostu cen konsumpcyjnych do 1%, w porównaniu z odczytem 1,1%.

olli rehnZ kolei członek Rady Prezesów, Olli Rehn, powiedział w w wywiadzie dla Wall Street Journal w połowie czerwca, że EBC powinien opracować „znaczący” pakiet stymulacyjny na następnym posiedzeniu. W jego ocenie bank centralny jest skłonny obniżyć stopy procentowe, wznowić skupowanie obligacji lub utrzymać niskie koszty finansowania zewnętrznego jeśli będzie to konieczne, aby zwalczyć słabą kondycję ekonomiczną i gospodarczą z którą boryka się region.

Natomiast minister finansów Olaf Scholz zasugerował, że Niemcy mogą wygospodarować 50 miliardów euro (55 miliardów dolarów) dodatkowych wydatków w nadchodzącym kryzysie gospodarczym. Dodatkowo krajowe i globalne sygnały ostrzegawcze zwiększają presję na rząd kanclerz Angeli Merkel, aby rozważył zawieszenie polityki zrównoważonego budżetu.

Musimy być w stanie to zrobić i możemy tego dokonać. Największym problemem jest trwająca niepewność, spowodowana przez Chiny i USA – powiedział Scholz w niedzielę.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny był częstym celem prezydenta Donalda Trumpa i mógłby zostać zaatakowany, gdyby groźby taryfowe przeciwko Unii Europejskiej weszły w życie. Podczas ostatniego wiecu Trump powiedział, że UE jest „gorsza od Chin, tylko mniejsza”.

Produkcja niemiecka spadła o 0,1% w drugim kwartale. W połączeniu ze spadkiem oczekiwań biznesowych dane zwiększają ryzyko, że Niemcy są na skraju wejścia w recesję, pierwszą od ponad sześciu lat. Merkel powiedziała w zeszłym tygodniu, że gospodarka „przechodzi w trudną fazę”, a jej rząd zareaguje „w zależności od sytuacji”. To była jej pierwsza sugestia, że ​​może być wymagana bardziej pro-aktywna reakcja, choć dodała, że ​​na razie nie widać potrzeby zastosowania bodźca fiskalnego.

Kurs euro blisko minimów

Notowania pary walutowej EUR/USD odnotowały spadek o niemal procent w zeszłym tygodniu docierając w okolice tegorocznego dołka 1,1027. Brak sekwencji wyższych szczytów i dołków sugeruje, iż mamy do czynienia z trendem spadkowym, który po przebiciu minimum z tego roku umożliwi test poziomu 1,10 oraz 1,05. Z drugiej strony dopiero powrót powyżej szczytu z zeszłego tygodnia 1,1250 umożliwiłby na wyhamowanie presji podaży.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here