Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuPunktualnie o godz. 9:30 Markit Economics przedstawił wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI gospodarki Niemiec. Szacunki te wskazują, że zarówno w sektorze przemysłowym, jak również w usługach dostrzec można spowolnienie aktywności gospodarczej.


Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Opublikowany dziś wyniki wskazują wstępne szacunki dot. aktywność gospodarczej w październiku br. Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Gorzej niż oczekiwano

Jak wynika z raportu Markit Economics, według wstępnych szacunków wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w Niemczech spadnie w grudniu do 43,4 z 44,1 poprzednio co jest wynikiem zdecydowanie gorszym od prognoz zakładających wzrost do 44,5 pkt.

Równie mało optymistycznie prezentowały się także dane dot. sektora usług, gdzie pomimo optymistycznych prognoz zakładających wzrost wartości wskaźnika do 49,9 z 49,4 poprzednio, ostatecznie odnotowano jego stabilizację na poziomie 49,4.

Zaskakującym może być fakt, że pomimo gorszych danych z sektorów usługowego i przemysłowego, zbiorczy wskaźnik PMI w Niemczech wzrósł do 52,0 z 51,7.

PMI w Niemczech

– Najnowsze dane wskazują na słaby koniec trudnego roku dla niemieckiej gospodarki. Produkcja przemysłowa nadal silnie obciąża produkcję sektora prywatnego, z szybszym spadkiem produkcji fabrycznej i zatrudnienia w grudniu. Złagodzenie tempa spadku nowych zamówień i eksportu nadal daje jednak promyk nadziei. Sektor usług pozostaje odporny, działalność gospodarcza rośnie w szybszym tempie, a zaufanie biznesowe również wzrasta, choć słabe tendencje na rynku pracy mogą być czynnikiem ograniczającym dla sektora w nowym roku– komentuje PMI, Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Kurs euro pikuje

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że gorsze niż oczekiwano dane z Niemiec przyczyniły się do deprecjacji kursu euro względem dolara amerykańskiego.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs euro
EURUSD M5

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJak wybrać sejf do przechowywania papierów wartościowych, gotówki i kosztowności?
Następny artykułSzukamy, analizujemy, gramy” sentyment 16.12.2019 EUR/USD i USD/JPY
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here