Naga Marketsniemiecka flaga na tle niebaNiemieccy deputowani debatowali nad kwestią blockchaina i kryptowalut. Ich zdaniem krajowa strategia dot. nowej technologii powinna zawierać odpowiednie ramy prawne dla handlu e-walutami i emisji tokenów, które zachęcałyby inwestorów do rozwoju krajowego sektora. 

Powyższą propozycję przedstawili reprezentanci Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej – Antje Tillmann i Matthias Hauer. Rozmowy trwały podczas publicznego przesłuchania zainicjowanego przez komisję finansów Bundestagu.

Blockchain to szansa

Przesłuchanie poświęcone było możliwościom, jakie technologia blockchain może zaoferować Niemcom jako centrum finansowemu i biznesowemu Europy. Skupiono się na aktualnym, ale i pożądanym stanie rozwoju nowego rynku w kraju i dotychczasowych inicjatywach rządu federalnego w tym sektorze.

W swoich uwagach Tillman i Hauer podkreślili, że blockchain nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju, ale już teraz ma szansę wywrzeć znaczący wpływ na rynek. Pochwalono przy tym działania niemieckich rządów federalnych w zakresie wspierania projektów pilotażowych typu blockchain w takich aspektach, jak elektromobilność czy handel energią elektryczną. Niemcy muszą jednak bardziej starać się o nowych inwestorów, ponieważ “od pewnego czasu obserwuje się coraz większy odpływ obiecujących startupów [rynku blockchaina] do [innych] krajów europejskich i pozaeuropejskich.” Duet polityków dodał, że pewnym niepokojącym zjawiskiem jest to, że “rundy finansowania oparte na technologii blockchaina odbywają się niemal wyłącznie za granicą ”.

Niemiecka strategia dot.  blockchain powinna – zdaniem polityków – obejmować odpowiednie ramy prawne, które ustanowiłyby jasne warunki rozwoju i działania dla firm z rynku kryptowaluty i handlu tokenami:

„Potencjał technologii blockchain może być w pełni realizowany tylko wtedy, gdy istnieje pewność prawna i potencjalne ryzyko jest ograniczone. Celem musi być zachowanie całej wartości dodanej tej obiecującej technologii w Niemczech i przekształcenie naszego kraju w pioniera gospodarki blockchain.”

Regulacje

Niemieckie ministerstwo finansów w marcu br. opublikowało już swoje stanowisko na temat traktowania i regulowania papierów wartościowych opartych na blockchainie. Zwolniło ono większość tego typu emisji z przestrzegania rygorystycznych przepisów, niemniej podkreśliło ryzyko, jakie ICO mogą potencjalnie stwarzać dla inwestorów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here