Naga MarketsPo niedawnej wypowiedzi przedstawiciela niemieckiego banku centralnego, który stwierdził, że nie można pozwolić, by niepewność regulacyjna i potencjalne ryzyka przyćmiły korzyści wynikających z wprowadzenia Libry – krypto waluty firmowanej przez Facebooka i stowarzyszone z nim podmioty, niemiecki regulator chce dać przykład innym krajom ogłaszając 24 lipca istotne zmiany w przepisach.


Ułatwienie czy straszak dla niemieckich firm?

Z początkiem nowego roku mają wejść w Niemczech nowe regulacje z zakresu AML (Ani-Money Laundering, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy), zgodnie z którymi podmioty działające w sektorze kryptowalutowym zobowiązane będą do uzyskania licencji od Federalnej Komisji Nadzoru Finansowego (BaFin). Jest to związane z tym, że od 1 stycznia 2020 roku aktywa krypto będą zaliczane do kategorii instrumenty finansowe (a konkretnie security – papiery wartościowe).

Informacja ta spotkała się z mieszanym odzewem. Entuzjastycznie do planowanych zmian podszedł Christian Schmies, partner w kancelarii prawnej Hengelle Mueller, którego zdaniem większa przejrzystość regulacyjna przyczyni się do rozwoju sektora. Jego zdaniem „inwestorzy instytucjonalni nie zaakceptowali jeszcze technologii [blockchain] z powodu braku solidnych ram prawnych”. Jednak uważa, że potrzebny jest jeszcze większy stopień uszczegółowienia przepisów.

Odmiennego zdania jest natomiast Frank Schäffler, członka Wolnej Partii Demokratycznej Bundestag.  Uważa on, iż zapowiadane zmiany prawne odbiją się niekorzystnie na innowacyjności miejscowych firm z branży krypto, które będą przenosić się do innych krajów Unii Europejskiej.

Dzień wcześniej BaFin wydała pierwszą zgodę na emisję tokenów security

Zaledwie dzień wcześniej, 23 lipca, BaFin zatwierdziła oparte na Ethereum obligacje w formie tokenów typu security o wartości 250 mln euro, które ma wypuścić firma Fundament Group. Ich zabezpieczeniem będzie portfolio, w skład którego wchodzą nieruchomości  w największych miastach niemieckich, w tym w Berlinie, Hamburgu, Rostock oraz Jenie. Jest to pierwszy token typu security zatwierdzony przez BaFin.

Zobacz również: Pierwsze Initial Exchange Offering w Europie – polska spółka Fortem CapitalConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here