Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuRząd niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) ogłosił plany utworzenia Europejskiego Instytutu Blockchaina, którego celem będzie badanie technologii blockchain. Dowiadujemy się tego z komunikatu prasowego z dn. 13 maja.

Według ministra gospodarki NRW, Andreasa Pinkwarta, w tym roku w Dortmundzie powstanie Europejski Instytut Blockchaina. Będzie częścią Instytutu Przepływu Materiałów i Logistyki (IML) Fraunhofera.

Komunikat prasowy wspomina też o tym, że krytycy nowej technologii wyrazili swoje zaniepokojenie ilością energii zużywanej przez kopalnie bitcoina (BTC). Pinkwart poruszył te obawy i mimo wszystko pochwalił zalety technologii blockchain, mówiąc:

„Ta technologia może być bezpieczna, zdecentralizowana, przystępna cenowo, a przy prawidłowym użyciu, nie jest zbyt energochłonna”.

Nadrobić zaległość

Zgodnie z komunikatem prasowym, Europa stoi za Stanami Zjednoczonymi w postępach związanych z blockchainem i „musi nadrobić zaległości”.

W USA rynek blockchaina i kryptowalut jest jednak regulowany “patchworkowo” – jak sam uważa Andrew Yang, który ma być kandydatem na prezydenta USA z obozu demokratów. Co to oznacza? Otóż brakuje odgórnych przepisów, obowiązują zaś różne w poszczególnych stanach, co – ponownie zdaniem Yanga – utrudnia rozruszanie tego rynku.

Dziś to Azja (może poza Chinami) staje się miejscem, gdzie blockchain znajduje najszersze zastosowanie. Przykład? Choćby Japonia, która od 1 kwietnia 2017 r. uznała BTC za pełnoprawny środek płatniczy.

W Europie dobrze rozwija się rynek na Malcie i w Szwajcarii, gdzie w Zug powstała wręcz tzw. KryptoDolina, w  której swoje siedziby mają dziś czołowe startupy z rynku sieci bloków.

Z kolei dyrektor ds. regulacji prawnych w Ripple, Ryan Zagone, twierdzi, że to USA powinny przewodzić we wdrażaniu infrastruktury blockchain i kryptowalut:

„W Waszyngtonie wokół 5G toczą się szeroko zakrojone dyskusje zdominowane przez firmy zagraniczne, a USA są zależne od zagranicznej technologii i zagranicznej wiedzy specjalistycznej. Zarówno dla bezpieczeństwa narodowego, jak i z perspektywy ekonomicznej, USA powinny być w tym liderem.”

Jak widać walka o prymat trwa. Czy nowy ruch Niemiec przyniesie w przyszłości jej rozstrzygnięcie?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here