Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuBezrobocie w Niemczech nieoczekiwanie spadło w grudniu, chociaż firmy były w dużym stopniu uzależnione od rządowych dotacji, aby utrzymać pracowników w zatrudnieniu po ostatnich blokadach. Euro umacnia się w nowym roku względem dolara i ma sporą szansę dotrzeć w okolice poziomu 1,26.

  • Spadek o 37 000 osób pozostawił całkowitą liczbę bezrobotnych na poziomie 2,776 mln
  • Około 2 mln pracowników skorzystało z rządowego programu urlopowego w listopadzie
  • Kanclerz Angela Merkel prawdopodobnie ogłosi przedłużenie ograniczeń poza obecny termin 10 stycznia

Euro (EUR): nieoczekiwany spadek bezrobocia w Niemczech

Według niemieckiej Federalnej Agencji Pracy, spadek o 37 000 osób pozostawił całkowitą liczbę bezrobotnych na poziomie 2,776 mln, a stopa pozostała na poziomie 6,1%. Ekonomiści spodziewali się wzrostu bezrobotnych w wysokości 10 000.

Te artykuły również Cię zainteresują
investing.com

W tym samym czasie wzrosła liczba wniosków o wsparcie płacowe – poinformował szef agencji pracy Detlef Scheele. Według najnowszych szacunków Instytutu Ifo około 2 mln pracowników skorzystało z rządowego programu urlopowego w listopadzie – liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.

Kraj znajduje się w trudnej sytuacji od połowy ubiegłego miesiąca, a większość sklepów detalicznych, restauracji, barów, siłowni i obiektów kulturalnych została zamknięta. Kanclerz Angela Merkel prawdopodobnie ogłosi przedłużenie ograniczeń poza obecny termin 10 stycznia na konferencji prasowej we wtorek.

Oznacza to, że napięcia na rynku pracy będą się utrzymywać w nadchodzących tygodniach. Zatrudnienie w Niemczech wykazywało większą odporność niż w innych krajach europejskich, częściowo ze względu na silny rynek produkcji.

Niemcy mogą też mniej cierpieć z powodu zamykania szkół, biorąc pod uwagę niższy odsetek gospodarstw domowych z dziećmi i pracującymi rodzicami niż w innych krajach Unii Europejskiej. Szacuje się, że podaż pracy spadnie o około 5% w Niemczech, w porównaniu z ponad 10% w Słowenii.

Eurostat ma opublikować w piątek dane o bezrobociu w strefie euro, a prognoza wskazuje na wzrost stopy do 8,5% w listopadzie.

Kurs euro (EUR/USD) zmierza do 1,26 – Société Générale

Euro kontynuuje umocnienie względem dolara amerykańskiego w 2021 roku i wzrosło już o około 0,60%. Kurs znajduje się niedaleko trzyletnich maksimów 1,2560, a ich przebicie otworzyłoby drogę do okrągłego poziomu 1,30. Kurs pary walutowej EUR/USD przedłuży w najbliższych miesiącach swój trend wzrostowy po przebiciu wrześniowego maksimum (1,2013) i dotrze w okolice 1,26, wynika z notatki Société Générale na temat euro.

Ruch wzrostowy prawdopodobnie dotrze do szczytu z 2018 r. na poziomie 1,2558/1,26 – wskazano w notatce Société Générale.

Plus500
Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here