Naga MarketsNiemcy sabotują unię bankową / 26.07.2013
Federalne Ministerstwo Finansów w Berlinie
Źródło: Wikipedia

Jak donosi Die Welt, niemieckie ministerstwo finansów szuka sposobów na zablokowanie zbliżającego się porozumienia w sprawie unii bankowej i unijnego nadzoru bankowego (Bank Resolution Authority), który zgodnie z projektem Komisji Europejskiej miałby podlegać jej jurysdykcji – jest to główny powód sprzeciwu Niemiec.

Zdaniem tygodnika Niemcy będą blokować postępy w sprawie porozumienia aż do wyboru w przyszłym roku nowej, bardziej przychylnej im, Komisji Europejskiej. W tym celu starają się opóźnić rozmowy nad projektem Komisji, a także namawiają członków Rady UE do głosowania przeciwko projektowi. Die Welt twierdzi także, że w odwodzie pozostaje drastyczne rozwiązanie skierowania sprawy do sądu – zagadką pozostaje, do którego. Sprawa pozostaje cały czas otwarta, a podstawy dla ewentualnej skargi wydają się mocne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do utworzenia unii bankowej, do połowy 2014 roku, kraje strefy Euro zobowiązały się jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Jednak w trakcie formowania konkretnych propozycji pojawił się dość ostry rozłam z Niemcami na czele kwestionującymi wykonalność całości.

Obecna koncepcja zakłada utworzenie nadzoru bankowego (supervision), agencji zajmującej się rozwiązywaniem upadłych banków (resolution), oraz funduszu jednolitych gwarancji (guarantee) jako trzeciej nogi. Początkowo wydawało się, że utworzenie samego nadzoru w ramach ECB jest przesądzone, obecnie jednak Niemcy postulują utworzenie równocześnie organu nadzoru i BRA czemu sprzeciwia się z kolei ECB w osobie Asmussen’a.

Można powiedzieć, że koncepcja jest zacna, jednak wszystko rozbija się o szczegóły.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here