Naga MarketsPrezes Draghi w opałach? Niemieccy przedsiębiorcy i pracownicy akademiccy zamierzają sądzić się z Europejskim Bankiem Centralnym.
Prezes Draghi w opałach? Niemieccy przedsiębiorcy i pracownicy akademiccy zamierzają sądzić się z Europejskim Bankiem Centralnym.

Polityka ultraniskich stóp procentowych prowadzona obecnie przez wiele banków centralnych nie podoba się wielu osobom. Wątpliwości zgłaszają przede wszystkim ekonomiści obawiający się skutków nowatorskiego narzędzia polityki monetarnej, a także  banki czy fundusze ubezpieczeniowe, które przez niskie stopy procentowe nie są już tak zyskowne jak kiedyś. Niemcy idą krok dalej i swoje niezadowolenie wyrażą przed sądem…


Grupa pracowników akademickich oraz przedsiębiorców z Niemczech zamierza wnieść w tym tygodniu zbiorowy pozew przeciwko Europejskiemu Banku Centralnemu do tamtejszego Sądu Konstytucyjnego. Niemcy, niezadowoleni z prowadzonego obecnie przez EBC skupu aktywów zamierzają walczyć o zmniejszenie wpływu Banku na gospodarki państw strefy euro. Cała sprawa ciągnie się już od czerwca zeszłego roku, kiedy to sprawa została oddalona przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecna polityka monetarna EBC znalazła się w ogniu krytyki niemieckich ekonomistów, którzy dostrzegają w niej zagrożenie dla zabezpieczenia emerytalnego naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki Welt am Sonntag informuje, że oskarżyciele pragną się dowiedzieć, czy EBC nie przekroczyło swoich uprawnień skupując ponad miarę obligacje krajów strefy euro. Niemiecki sąd ma przyjrzeć się również, czy zgodne z prawem jest zapowiadany przez Mario Draghiego skup europejskich obligacji korporacyjnych.

Obecna polityka EBC nie jest ani potrzebna ani właściwa by skierować europejską gospodarkę na właściwi tor i przywrócić zdrowy, dwuprocentowy poziom inflacji w strefie – stwierdza  Markus Kerber, ekonomista wnoszący sprawę do niemieckiego sądu. Jego zdaniem, ostatnie decyzje zwiększające poziom skupu w europejskim programie skupu aktywów (QE) i irracjonalne przyzwolenie na skup obligacji korporacyjnych świadczy jedynie o tym, że EBC straciło już z oczy jedną z swoich pierwotnych zasad, czyli proporcjonalność. Według Kerbera, środki podjęte przez Mario Draghiego są przesadne i niczym nie usprawiedliwione.

Innego zdania jest prezes niemieckiego banku centralnego, Jens Weidmann, który również zasiada w EBC. Weidmann bronił w zeszłą środę obecnej polityki monetarnej Banku nazywając ją odpowiednią na te czasy. Jak na razie, EBC nie skomentowało doniesień Welt am Sonntag.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here