Naga MarketsNajwiększa gospodarka Europy postanowiła przyjrzeć się możliwości wprowadzenia niezależnego systemu płatności wolnego od wpływu Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów jest to niezwykle korzystna informacja dla kryptowalut z Bitcoinem na czele. Obecny system finansowy pozwala USA na wykorzystywanie swojej pozycji do osiągania prywatnych celów, o czym przekonały się na przestrzeni ostatnich miesięcy Iran oraz Turcja.

Niemcy chcą porzucić SWIFT

Wspomniane we wstępie kraje utraciły dostęp do globalnego systemu bankowego, nie mają możliwości przeprowadzania transakcji z innymi państwami. Niemiecki minister spraw zagranicznych – Heiko Mass – powiedział, że jest to powód, dla którego należy wzmocnić autonomię krajów europejskich. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie kanałów płatności niezależnych od Stanów Zjednoczonych poprzez stworzenie nowego systemu SWIFT oraz Europejskiego Funduszu Monetarnego.

Niemiecki minister nie wspomniał o kryptowalutach, ale eksperci i tak uznali tę informację za pozytywną dla cyfrowych aktywów. Dlaczego? To właśnie kryptowaluty pozwoliły Iranowi ominąć zakaz korzystania z systemu bankowego.

Mohammad Reza Pourebrahimi z irańskiej Komisji Parlamentarnej Stosunków Gospodarczych powiedział, że Rosja zgodziła się na wykorzystanie zdecentralizowanych sieci finansowych takich jak kryptowaluty do dokonywania handlu z Iranem. W ten sposób zostały ominięte sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone.

Kryptowaluty odpowiedzią na dominację USA

Kontrola USA nad systemem bankowym SWIFT sprawia, że kraje europejskie nie mogą działać swobodnie i zgodnie z ich interesem. Dla przykładu, największy francuski konglomerat energetyczny Total musiał wycofać się z partnerstwa w irańskim projekcie gazowym. Wszystko po tym, jak rząd USA zagroził odcięciu od systemu.

Choć system finansowy SWIFT ma swoją siedzibę w Belgii, groźba sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych sprawia, że kraj ten nie ma innego wyboru niż akceptacja restrykcji na inne instytucje finansowe czy państwa przez rząd amerykański. Belgia jest w tym układzie praktycznie zakładnikiem gospodarczym USA i nie ma możliwości protestowania decyzji największej gospodarki świata.

Oświadczenie niemieckiego ministra jest pierwszym od lat przypadkiem krytyki obecnego systemu bankowego przez przedstawiciela rządu czołowej gospodarki. Teraz istnieje realna szansa wyrwania się z systemu SWIFT. Kryptowaluty są odpowiedzią na zaprzestanie hegemonii USA na rynkach finansowych. Przykład Iranu pokazał, że jest to możliwe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here