Naga MarketsFlaga Niemiec na tle budynkuNiemcy: jak informują media, ponoć ponad 40 instytucji finansowych w kraju oświadczyło krajowemu regulatorowi finansowemu, BaFin, że są zainteresowane oferowaniem usług z zakresu rynku kryptowalut zgodnie z nowym prawem niemieckim. Ustawa, która weszła w życie na początku tego roku, umożliwia bankom oferowanie takich usług po uzyskaniu licencji od BaFin.

BaFin otrzymał ponoć tego typu zgłoszenia od ponad 40 banków. Z kolei News.Bitcoin.com skontaktowało się z organem, aby uzyskać więcej informacji. Rzecznik instytucji wyjaśnił, że “wyrażenie zainteresowania nie jest wnioskiem o pozwolenie”. Wyjaśnił, że jeszcze przed wejściem w życie nowego prawa BaFin zwrócił się do firm, które już świadczą usługi przechowywania kryptowalut, a zatem podlegają obowiązkowej autoryzacji do przedstawienia nieformalnych, niewiążących wyrazów zainteresowania. Rzecznik nie komentuje jednak liczby banków, które wyraziły takie zainteresowanie.

Niemcy otwierają się na kryptowaluty

Nowa niemiecka ustawa o praniu pieniędzy, która weszła w życie na początku roku, pozwala instytucjom finansowym oferować swoim klientom kryptowaluty wraz z tradycyjnymi produktami inwestycyjnymi, takimi jak akcje i obligacje.

“Ustawa wdrażająca poprawkę do czwartej unijnej dyrektywy w sprawie prania pieniędzy weszła w życie 1 stycznia 2020 r. W związku z tym firmy te podlegają przepisom o praniu pieniędzy od 01.01.2020 r., niezależnie od daty złożenia zgłoszenia zamiaru [otwarcia się na nowe usługi]”

– twierdzi BaFin.

Solarisbank

Jedną z pierwszych instytucji finansowych oferujących usługi związane z kryptowalutami jest Solarisbank z siedzibą w Berlinie. W grudniu ubiegłego roku bank założył spółkę zależną Solaris Digital Assets, aby przyspieszyć przyjęcie aktywów cyfrowych.

„Jako spółka zależna od Solarisbank AG, Solaris Digital Assets planuje spełnić wymagania regulacyjne rynku niemieckiego i zapewnić zgodne z przepisami przechowywanie aktywów cyfrowych, aby partnerzy nie musieli sami składać wniosków o licencję”

– przekazała firma.

W przypadku uzyskania licencji powierniczej od BaFin bank planuje przechowywać bitcoiny i inne kryptowaluty w imieniu klienta.

Solarisbank ma pełną licencję bankową i świadczy usługi dla wielu niemieckich startupów fintech. „Aktywa cyfrowe zasadniczo zmienią rynek finansowy”, powiedział Michael Offermann, dyrektor zarządzający ds. Bankowości kryptograficznej w Solarisbank. „Gdy tylko łatwiej będzie kupować i przechowywać bitcoiny … oczekujemy silnego wzrostu.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here