Naga MarketsASIC chce blokowania aplikacji opcji binarnych na urządzenia mobilne

Jeszcze w marcu 2017 roku, australijska komisja nadzoru finansowego (z ang. ASIC) przygotowała raport analizujący rynek aplikacji mobilnych oferujących handel na opcjach binarnych. Jak wynika z dokumentu, konsumenci Kraju Kangurów mają dostęp do około 330 wersji nielicencjonowanych programów dedykowanych na urządzenia mobilne. ASIC postanowił położyć temu kres.


25% aplikacji należy do dostawców sygnałów

O ile aż 63% aplikacji to oprogramowanie należące do nielicencjonowanych w Australii brokerów opcji binarnych, to ¼ rynku znajduje się w rękach dostawców sygnałów, którzy często o wiele silniej wykorzystują brak doświadczenia i szybką chęć zysku nieposiadających odpowiedniej wiedzy inwestorów. Pozostałe 12% zidentyfikowano natomiast jako aplikacje mające zachęcić ludzi do inwestowania w OB.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz braku odpowiednich autoryzacji regulatora, które uniemożliwiają oferowanie instrumentów inwestycyjnych rezydentom Australii, ASIC zwraca uwagę jeszcze na kilka innych aspektów i niebezpieczeństw:

  • Materiały promocyjne wspomnianych aplikacji mogą wprowadzać w błąd odnośnie osiąganych poziomów zyskowność („zarób do 90% w niespełna godzinę albo nawet 620% dzięki jednej transakcji”, itp.).
  • Większość aplikacji nie zawierała informacji o ryzyku związanym z handlem na OB.
  • Brokerzy wprowadzający często nie informują użytkowników, że pełnią jedynie rolę IB, a usługi brokerskie świadczy inna firma
  • Aplikacje zbierają dane odnośnie klientów, następnie wykorzystując je do stosowania agresywnych taktyk sprzedażowych lub w celu odsprzedania innej firmie

ASIC skontaktował się zarówno z Apple oraz Google – obsługującymi dwa najpopularniejsze sklepy z aplikacjami mobilnymi – w celu usunięcia ponad 300 różnych produktów ze swojej oferty. Cathie Armour, reprezentująca biuro regulatora w następujący sposób komentowała sprawę:

„Jest to kolejne ostrzeżenie dla inwestorów, aby zachowywali jak najwyższą ostrożność i nie dali się zwieść kolorowym reklamom. Traderzy powinni mieć pewność, że dostawca usług finansowych – niezależnie od rodzaju posiadanej oferty – posiada autoryzację i niezbędne licencje”

Apple jeszcze nie wycofało aplikacji OB?

Comparic.pl na początku czerwca informował, że Apple rozpoczęło osobistą walkę z opcjami binarnymi. W wytycznymi dla twórców i developoerów pojawił się zapis mówiący o nieakceptowaniu aplikacji umożliwiających handel na opcjach binarnych.

Zgodnie z informacją sprzed prawie dwóch miesięcy, Apple miało przestać akceptować nowe aplikacje i po czasie zacząć usuwać również stare, które zostały wcześniej zaakceptowane. Najnowsze stanowisko ASIC może jednak sugerować, że firma spod znaku nadgryzionego jabłka, do tej pory nie rozpoczęła tego procesu. Pytanie, czy zmieni się to po żądaniu skierowanym przez australijską komisję nadzoru.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here