Naga Marketssąd, młotek, comparicJapoński sąd uniewinnił mężczyznę, który został oskarżony o nielegalne kopanie kryptowalut. Japończyk wykorzystywał moc obliczeniową odwiedzających jego stronę internetową – informuje dziś Japan Today. 

Sąd Rejonowy w Jokohamie uniewinnił 31-letniego projektanta stron www, który wykorzystywał moc obliczeniową odwiedzających jego stronę internetową w celu wydobycia cyfrowej waluty.

Tajemniczy proceder

Specjalnie napisany przez niego program pozwalał mu korzystać z zapasowej mocy obliczeniowej odwiedzających witrynę do wydobywania kryptowaluty. Praktyka znana jest jako cryptojacking.

Oskarżony stwierdził jednak przed sądem, że program nie może być uznany za wirusa. Sędzia Toshihiro Homma  powiedział, że działania mężczyzny „nie stanowią przestępstwa”, a także, że “nie można powiedzieć, że osadzenie programu [na www] było społecznie niedopuszczalne”.

W tym samym czasie prokuratorzy zastosowali jednak na oskarżonym karę grzywny w wysokości 100 000 jenów (904 USD), twierdząc, że mężczyzna prowadził swoje działania bez pytania o zgodę odwiedzających jego portal. Twierdzili również, że program zwiększył zużycie energii u odwiedzających. Sąd nie uznał jednak, że soft miał na celu wyrządzenie szkody internautom.

Atak wirusów

Jak już pisaliśmy na naszych łamach parokrotnie, problem krypto-wirusów staje się coraz powszechniejszy. Raport firmy McAfee Labs, zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, ujawnił, że aktywność szkodliwego oprogramowania dot. e-walut wzrosła o ponad 4000 procent w 2018 roku. Statystyki McAfee odnoszą się w szczególności do wszystkich przypadków złośliwego oprogramowania, które miało kopać po kryjomu kryptowaluty.

Jak wynika z raportu zespołu Malwarebytes Labs wśród najpopularniejszych wirusów atakujących sprzęt elektroniczny znajdują się Trojany oraz… wirusy służące do kopania kryptowalut.

Firma w nowym roku skupia się na śledzeniu 10 największych globalnych zagrożeń ze strony wirusów. Zespół bada rodzaje zagrożeń z podziałem na konsumentów i firmy, a także na poszczególne regiony i branże.

W ostatnim raporcie eksperci zauważają, iż autorzy szkodliwych oprogramowań w drugiej połowie 2018 roku skupili się przede wszystkim na firmach i organizacjach, a nie jak to wcześniej było na pojedynczych, często nieświadomych konsumentach. Ogólna liczba wykrytych szkodliwych programów dla firm wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 79 procent.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here