Naga MarketssecurityEkosystem kryptowalutowy od dawna jest celem ataków społeczności cyberprzestępczej – chodzi nie tylko o kradzież i hacking, ale również nielegalne wydobycie kryptowalut. Na przykład przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej maszyn niczego nieświadomych użytkowników. Dwójka analityków, Sergio Pastrana i Guillermo Suarez-Tangil, postanowili przyjrzeć się branży miningowej od momentu jej powstania i przeanalizowali ataki, które miały miejsce w przeciągu ostatniej dekady. Jak wynika z ich ustaleń, oszuści mogli zarobić dzięki nielegalnemu wydobyciu ponad 50 milionów dolarów.


Przeanalizowano 4,4 miliona próbek nielegalnego oprogramowania kopiącego

W trakcie kilku lat prowadzonych obserwacji Pastrana i Suarez-Tangil przeanalizowali 4,4 miliona próbek oprogramowania (łącznie 1 milion nielegalnych aplikacji do wydobycia kryptowalut). Łączny zysk oszustów z prowadzonej działalności miał wynieść około 56 milionów dolarów, biorąc pod uwagę ceny kryptowalut w momencie ich wydobycia.

Oprócz wykorzystywania mocy obliczeniowej nieświadomych Internautów, cyberprzestępczy zaszywali również kody koparek w legalnych i na pierwszy rzut oka normalnie działających programach. W momencie gdy plik instalacyjny została uruchamiany na zainfekowanym komputerze, ten rozpoczynał wydobycie określonego cyfrowego aktywa, a cały urobek trafiał do portfela oszustów.

Jak wynika z raportu analityków Monero (XMR) najczęściej wybierany był przez oszustów – w tym przypadku silna anonimowość kryptowaluty zadziałała na jej niekorzyść. Około 4% wszystkich XMR znajdujących się w rynkowym obiegu pochodzi najprawdopodobniej z nielegalnego miningu.

Zobacz również: Nielegalnie kopał kryptowaluty – został uniewinniony

Hakerzy wydobywają Monero również na systemach Linux

Raporty zespołu ds. operacji specjalnych amerykańskiej firmy JASK ujawniają, że zmodyfikowana wersja trojana Shellbot jest coraz powszechniejsza. Program zadebiutował ponoć w listopadzie zeszłego roku i dziś atakuje coraz więcej urządzeń, także należących do różnych korporacji. Za koniem trojańskim kryje się ponoć grupa rumuńskich hakerów znana jako Outlaw. Celem jest wydobycie altcoina Monero (XMR), który służy do dokonywania anonimowych transakcji w sieci.

Jak się okazuje, bezpieczni nie są także użytkownicy urządzeń z systemem Linux. W połowie stycznia, w wyniku działań przeprowadzonych przez Palo Alto Networks odkryto istnienie kolejnego szkodliwego oprogramowania kopiącego Monero, które jest wycelowane w osoby, które korzystają z Linuxa.

Ogólnie liczba wirusów, które kopią w ukryciu i kradną kryptowaluty dramatycznie rośnie. W pierwszym półroczu 2018 r. liczba wykrytych tego typu złośliwych programów wzrosła prawie o 500 procent, podczas gdy w sierpniu 2018 r. badania wykazały, że ​​w samej Wielkiej Brytanii ponad połowa firm została w pewnym momencie dotknięta przez takie działania hakerów.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here