Naga Markets

Niektóre banki stają się zbyt potężne. Regulatorzy biją na alarmWe wtorek na rynkach pojawia się niepokojący komunikat wysyłany przez amerykańskich regulatorów, który mówi, że niektóre duże banki mogą być zmuszone do rozpadu na mniejsze grupy. Dzieje się tak dlatego, że wpadają one w system “TBTM” (Too Big to Manage) czyli stają się one zbyt duże, by nimi zarządzać. Ryzyko z tym związane może być ogromne i może powtórzyć sytuacje z 2008 roku.

  • Podczas gdy ogólny rozwój jest korzystny, przerost firm może być katastrofalny w skutkach
  • Doświadczyliśmy podobnego efektu w roku 2008
  • Regulatorzy biją na alarm, że banki stają się zbyt wielkie, by nimi zarządzać
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Zbyt wielcy, by panować nad sytuacją?

Jedną z największych ironii kryzysu finansowego z 2008 roku było to, że choć prawie wszyscy politycy nie lubią wielkich banków, to nikt nie nie wiedział – i nadal nie wie – co z nimi zrobić. Politycy tak różni, jak Bernie Sanders, Elizabeth Warren, John McCain, Newt Gingrich, a nawet prezydent Donald Trump, wzywali w ostatnich kilkunastu latach do rozbicia działalności największych firm finansowych, aby zapobiec podobnej sytuacji jak ta z przed 15 lat.

Obecnie temat ten podejmuje na nowo pełniący obowiązki kontrolera walutowego Stanów Zjednoczonych Michael Hsu. Ocenił on, że niektóre banki, które rozrosły się tak bardzo, że istnieje ryzyko, że staną się zbyt duże, by nimi zarządzać (amerykańskie powiedzenie Too Big to Manage – TBTM), mogą być zmuszone do podzielenia się na mniejsze oddziały, by uniknąć upadku ich biznesu.

Michael Hsu zauważył, że banki, które kontynuują ekspansję pomimo ostrzeżeń regulatorów, aby ograniczyć wzrost, pokazują w ten sposób, że nie są w stanie kontrolować swoich działań. W takich sytuacjach “błędy w kontroli, załamania w zarządzaniu ryzykiem i negatywne niespodzianki zdarzają się zbyt często“, podkreślił, gdyż prowadzi do nich “sama wielkość i złożoność organizacji“.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Co prawda Hsu nie wymienił żadnego banku podczas swojego wystąpienia, jednak jego uwagi pojawiają się krótko po tym, jak Wells Fargo & Co. otrzymał nakaz zapłaty 2 miliardów dolarów zadośćuczynienia swoim klientom oraz 1,7 miliarda dolarów kary cywilnej w związku z “powszechnym niewłaściwym zarządzaniem” działalnością, w szczególności kredytami i hipotekami.

Bank został też zobowiązany do zaprzestania pobierania niespodziewanych opłat za przekroczenie konta i zapewnienia zwrotu pieniędzy niektórym kredytobiorcom pożyczek samochodowych. Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) podało, że nielegalne działania dotknęły ponad 16 milionów konsumentów.

Bossa

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrzychody Goldman Sachs spadają o 16%. Akcje odnotowują 7% spadek
Następny artykułTo koniec scentralizowanych giełd kryptowalutowych. Wywiad z Łukaszem Żeligowskim z Kanga
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.