Naga MarketsEuro i dolar jako szachyDolar amerykański (USD) rozpoczął nowy rok z nieco lepszym sentymentem. Dzieje się tak, ponieważ wzrosły rentowności obligacji w USA. Ekonomiści z TD Securities spodziewają się, że wzrost rentowności utrzyma się, ponieważ struktura tymczasowo przesuwa się w kierunku realnych stóp w krótkim okresie. Dodatkowa presja podażowa i luźne rozmowy o wyższych rentownościach wśród niektórych urzędników Fed zagrażają krótkim transakcjom na USD w nadchodzących tygodniach. Jednak w dłuższej perspektywie sentyment do dolara powinien pozostać niedźwiedzi, ponieważ wzrost realnych stóp w USA powinien być ograniczony w stosunku do innych głównych rynków. Z kolei analitycy z Nordea prognozują wzrost pary EUR/USD do poziomu 1,27 w I poł. 2021 roku.

  • Nowy rok przyniósł oznaki ulgi dla mocno poobijanego dolara
  • Trwałość ruchu wzrostowego USD jest wątpliwa i prawdopodobnie będzie postrzegana jako korekta
  • EUR/USD może osiągnąć szczyt w pierwszej połowie tego roku z powodu szerszej różnicy stóp procentowych

USD utrzymuje niedźwiedzią perspektywę w długim okresie – TDS

Widzimy oznaki, które sugerują pewną ulgę dla mocno poobijanego dolara. Jednocześnie pozostajemy średnioterminowymi niedźwiedziami. Uważamy, że rynki walutowe znajdują się na rozdrożu, ujawniając pewne zawiłości wokół tematu reflacji, który podsycił agresywne krótkie pozycje na USD. Może to spowodować, że niedźwiedzie amerykańskie staną po złej stronie, a dolar wzrośnie o 2-3% w krótkim terminie – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz, że…?

Reflacja to zwiększanie skali inflacji jako reakcja na okres, w którym ceny kształtowały się poniżej kosztów produkcji. Stosuje się ją po znacznym spadku cen danego składnika aktywów w celu ich podwyższenia do poziomów przed załamaniem koniunktury.

Jednym z kluczowych czynników, które mogłyby zniweczyć deprecjacje dolara, byłaby w ocenie ekspertów zmiana na tle realnych stóp, tak aby odzyskał międzynarodową przewagę. Do tego czasu trwałość ruchu wzrostowego USD jest wątpliwa i prawdopodobnie będzie postrzegana jako korekta, a nie początek zwyżkowej prognozy dla USD.

Uważamy, że handel reflacyjny powróci z większą energią jeszcze w tym roku. Oczekujemy dodatkowego bodźca fiskalnego w celu zwiększenia premii za ryzyko inflacji. Administracja Bidena może zwiększyć zaufanie i dodatkowo napędzić odbicie globalnych oczekiwań wzrostu i ryzykownych cen aktywów – dodano.

Kurs EUR/USD osiągnie szczyt w okolicy 1,25-1,27 w pierwszej połowie 2021 r. – Nordea

Ekonomiści Nordei uważają, że para EUR/USD osiągnie szczyt w pierwszej połowie roku, ponieważ krzywa dochodowości w USD ma szanse na bardziej stromy ruch, podczas gdy potencjał jest bardzo skromny na krzywej EUR.

Zwykle rentowności długoterminowych obligacji rosną, gdy nominalny wzrost PKB jest silny, a krzywa USD powinna być (wyraźnie) najbardziej wrażliwa na ten scenariusz. W rezultacie EUR/USD może osiągnąć szczyt w pierwszej połowie tego roku z powodu szerszej różnicy stóp procentowych USD-EUR – podkreślono w raporcie.

W ocenie ekspertów zbyt mocne euro przysporzy bólu głowy europejskim eksporterom, podczas gdy wydaję się, że sytuacja w Stanach Zjednoczonych dojrzała do solidnego powrotu gospodarczego.

Odpowiednio dostosowujemy naszą prognozę, aby to odzwierciedlić i spodziewamy się szczytu EUR/USD w pierwszej połowie 2021 r. wokół obszaru 1,25-1,27. Po tym nastąpi dłuższe odwrócenie trendu wraz z wyższymi różnicami między stopami procentowymi w USD i EUR – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here