Naga MarketsLawrence-Summers_1721921c
Lawrence Summers

Lawrence Summers, piastujący niegdyś funkcję sekretarza amerykańskiego skarbu w najnowszym wpisie na swoim blogu ostrzega członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) przed podwyżką stóp procentowych. Do posiedzenia, które zdaniem analityków ma przynieść normalizację polityki pieniężnej zostało już naprawdę niewiele czasu (16-17 września).


O krok od fotela prezesa FED

Jeszcze kilka lat temu Lawrence Summers otarł się o zostanie członkiem Rezerwy Federalnej – a nawet jej prezesem. W rządzie prezydenta Baracka Obamy był jednym z głównych kandydatów do zastąpienia Bena Bernanke na tym stanowisku. Ostatecznie jednak prezydent USA zdecydował się ponownie powołać Bernanke w 2009 roku. Podczas kolejnej zmiany na stanowisku prezesa FED, Summers przegrał z Janet Yellen – wpływ na to miała między innymi rządowa rewolta liberalnych Demokratów.

Od momentu kiedy jego nominacja do objęcia najważniejszego fotela Rezerwy Federalnej została storpedowana przez Senat, Lawrence Summers stał się „ekonomistą ludzi pracujących”. Od ostatnich kilku miesięcy silnie forsuje swoją gołębią opinię, że kierunek obrany przez FED może być katastrofalną pomyłką. Potwierdzeniem jego słów są między innymi globalne obawy odnośnie spowolnienia gospodarczego w Chinach oraz niekorzystna sytuacji na rynku towarowym.

5 x NIE dla podwyżki stóp

Janet Yellen wydaje się natomiast o wiele bardziej jastrzębio podchodzić do obecnej sytuacji gospodarczej, wyrażając chęć podwyżki stóp jeszcze w tym roku. Będąc jednak szczerym, rzeczywiste stanowisko Pani prezes w sprawie polityki stóp procentowych nie jest do końca jasne. Od czas niespodziewanej chińskiej dewaluacji w połowie sierpnia nie zabierała publicznie głosu – może to stawiać wrześniową podwyżkę stóp pod znakiem zapytania.

Summers na swoim blogu podaje pięć głównych powodów, które powinny przekonać FED do odłożenia w czasie normalizacji polityki pieniężnej:

  • Dane sugerują, że gospodarka USA oraz gospodarki światowe spowalniają
  • Rynkowe oczekiwania inflacyjne wskazują, że inflacja bazowa utrzyma się wyraźnie poniżej 2% w najbliższym czasie
  • Chiny znajdują się w najbardziej niepewnej sytuacji gospodarczej od początku reform ekonomicznych z 1979 roku
  • Rynki same przeprowadziły już sporo zacieśniania – warunki finansowe według indeksów Chicago FED oraz Goldman Sachs są zawężone o ponad 25 punktów bazowych
  • Oczekiwania inflacyjne już w tym momencie pokazują, że realizacja zakładanych przez mandat FED poziomów zmian dynamiki cen będzie bardzo trudna.

Warto zadać sobie jednak pytanie, czy obawy L. Summers’a mają uzasadnienie, czy też jego postulaty kierowane przeciwko polityce FED są związane z podwójnym przegraniem walki o stołek prezesa największego banku centralnego na świecie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here