Naga MarketsChyba większość osób spotkała się już w swoim życiu z zasadą Pareta (zasada 80/20 lub 80 na 20). Opisuje ona wiele zjawisk z obszaru ekonomii oraz zarządzania i mówi, że 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Przekładając to z polskiego na nasze, moglibyśmy rzec, że 20% klientów przynosi 80% zysków albo 20% kierowców powoduje 80% wypadków. Zasada ta znajduje swoje zastosowanie również w świecie finansów. Niejednokrotnie mogliśmy się bowiem spotkać z twierdzeniem, że 20% społeczeństwa posiada 80% światowego majątku. Podobne twierdzenie znajduje również zastosowanie przy podziale poszczególnych dóbr, w tym m.in. kryptowalut. Mimo, że w tym przypadku proporcje nie są precyzyjnie znane, to jak już przed rokiem podawał Bloomberg, aż 40% Bitcoinów należy do zaledwie 1000 osób. Oznacza to, że kilku inwestorów (“wielorybów”) może mieć ogromny wpływ na notowania tej kryptowaluty.

W kwietniu tego roku, gdy w ciągu zaledwie 20 minut doszło do znacznej wyprzedaży cyfrowych aktywów, w sieci pojawiły się informacje, iż jest to efekt sprzedaży przez jednego “wieloryba” kryptowalut o łącznej wartości przekraczającej 50 mln USD. Czy podobne rzeczy mogą wydarzyć się również w przyszłości?

Te artykuły również Cię zainteresują
“Wieloryby” znów aktywne 

Biorąc pod uwagę, że technologia blockchain umożliwia dokładne zweryfikowanie wszystkich zawieranych transakcji, rynek kryptowalut jest zdecydowanie mniej anonimowy niż mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że niemal każdy, bez większego trudu jest w stanie sprawdzić ile dokładnie aktywów znajduje się na poszczególnych rachunkach czy w tym przypadku portfelach. Szczególnym zainteresowanie darzy się głównie te wallety, na których przetrzymywane są znaczne ilości walut wirtualnch.

Niedawno w sieci pojawiły się informacje wskazujące, iż z portfela, który od momentu powstania w 2013 roku był nieaktywny, nagle przeniesiono na nieznany adres 66 452 BTC – o wartości około 263 milionów dolarów. Chwilę później, z kilku kolejnych portfeli znajdujących się na liście 20 największych walletów przeniesiono kolejne 728 milionów dolarów w BTC.

invest

Według danych Whale Alert, w ciagu zaledwie jednego dnia, z czterech nieaktywnych dotąd portfeli zastały przeniesione Bitcoiny o łącznej wartości przekraczającej miliard dolarów. Następnego dnia przeniesiono kolejne ponad 151.000 BTC – o wartości przekraczającej 562 milionów dolarów. Według osoby aktywnie badającej zachowania “wielorybów”, jeden podmiot w ciągu zaledwie 5 dni przeniósł 608.000 BTC do około 76 różnych portfeli.

Okazuje się jednak, że “wieloryby” przenoszą nie tylko BTC. W ostatnim czasie zaobserwowano także znaczne transfery ETH, XRP oraz BCH.

Wieloryby winne deprecjacji kryptowalut?

Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie: skoro ktoś wierzy w dalszą aprecjację kryptowalut, w jakim celu wyprzedaje swoje aktywa?

Niektórzy obwiniają osoby posiadające znaczne ilości walut wirtualnych o manipulacje. Wystawienie na rynku zlecenia o wartości kilkunastu, kilkudziesięciu czy kilkuset milionów dolarów w znaczny sposób może przyczynić się bowiem do wyprzedaży danego aktywa. Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się zatem banalnie prosta: osoba, która wyprzeda swoje aktywa powodując wyprzedaż danego waloru, może później odkupić je po lepszym kursie. Pozostaje więc inne pytanie: czy obecna aktywność “wielorybów” znów przyczyni się do dalszej wyprzedaży cyfrowych aktywów? Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne już wkrótce.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułZakład Buffetta ponowiony – tym razem chodzi o rynek krypto
Następny artykułPrognozy dużych graczy przed NFP. Sprawdź jakich wyników się spodziewać
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here