Naga MarketsNie zostaniesz drugim Warrenem Buffettem, twierdzi Tomasz Jaroszek
Tomasz Jaroszek, Doradca.TV

Współautor książki „Śladami Warrena Buffetta”, Tomasz Jaroszek, wychodzi z założenia, że przeciętny polski inwestor nie ma szans na zostanie drugą „wyrocznią z Omaha”, może jednak wiele czerpać z doświadczeń jednego z najsłynniejszych inwestorów na świecie. Twórca bloga finansowego Doradca.tv stawia sprawę jasno, odcinając się od sprzedawców marzeń, którzy wmawiają początkującym traderom nieograniczone możliwości i szansę powtórzenia sukcesu największych nazwisk świata inwestycji.


Warren Buffett ma obsesję finansową, mało kto byłby w stanie ją naśladować

Według Tomasza Jaroszka, Warren Buffett posiada obsesję na punkcie finansów oraz inwestowania i jedynie dzięki niej mógł zajmować pierwsze miejsca na liście Forbesa wśród najbogatszych i najskuteczniejszych inwestorów. Nawet pomimo tego, duże znaczenie ma środowisko, w którym przyszło mu się wychowywać i żyć. Jeszcze w styczniu 2019 autor bloga Doradca.tv stwierdzał, że „Wyrocznia z Omaha” nie zaszłaby tak daleko, gdyby urodziła się w Polsce, gdzie poziom rynku kapitałowego stoi na zupełnie innym poziomie, a kapitalizm rozwija się dopiero od 30, a nie 200 lat.

Jeżeli sam Buffett nie byłby sobą działając na polskim rynku, to tym bardziej rodzimy inwestor musi sobie zdawać sprawę, że osiągnięcie wyników, które przez 7 dekad na rynkach realizował właściciel funduszu Berkshire Hathaway będzie raczej nieuchwytne – szczególnie jeżeli dla rynków nie jest w stanie poświęcić innych ważnych aspektów życia.

– Trzymamy się tej linii, którą zamieściliśmy na drugiej stronie okładki: drogi Czytelniku nie będziesz drugim Buffettem, ale możesz się od niego bardzo wiele nauczyć. Wychodzę z założenia, że nie powinniśmy w ten sposób sprzedawać marzeń (…) Nie kupuję filozofii przyciągania w ten sposób ludzi do rynku kapitałowego, gdzie trzeba dużo pracy. Warren Buffett od 70 lat robi to na pełny etat, gdzie nie wyobrażam sobie takiej formuły życia codziennego. Jest to niesamowity wyczyn, niezwykle trudny do powtórzenia. Osobiście nie znam osoby, która byłaby w stanie na pełny etat inwestować tak długo i nie chce cieszyć się podróżami oraz rodziną na rzecz rynków finansowych – komentował w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim polski bloger finansowy, Tomasz Jaroszek.

Buffett sam wielokrotnie przyznawał, że rynki są dla niego najważniejsze, a spytany w 2014 roku przez magazyn Forbesa jak widzi niebo odpowiedział: „Jest to miejsce, w którym mogę pracować bez konieczności kontaktu z ludźmi, których nie lubię”.

Zobacz również: Tomasz Jaroszek: Giełda dla Polaków to nadal kasyno, “czasami jestem skrajnie przerażony”

Buffett wiele nauczy nas w zakresie inwestowania i finansów osobistych

Według Jaroszka zostanie drugim Buffettem niekoniecznie powinno być celem, jego postać pozwala wyciągnąć jednak wiele ciekawych wniosków co do własnego inwestowania, oszczędzania i zarządzania finansami osobistymi. Ucząc się na jego skrupulatności, awersji do ryzyka oraz nadmiernego zadłużania (stojącej w opozycji do świata kart kredytowych i kredytów hipotecznych) można wyrobić w sobie ciekawy system długoterminowego inwestowania w wartość, opłacalnego także na polskich parkietach giełdowych.

– Nie powinniśmy próbować stać się drugim Buffettem, ale próbować nauczyć się od niego jak najwięcej. To jest droga do bezpieczeństwa finansowego, nie powiem do pełnej wolności finansowej (…), ale do zabezpieczenia swoich finansów. Rynek kapitałowy przy ciężkiej pracy, w długim terminie i z poradami Buffetta może działać cuda – podsumowuje Tomasz Jaroszek.

Zobacz również: Buffet byłby dumny! Śladami Warrena Buffetta zyskuje uznanie inwestorówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here