Naga Markets

Dolar amerykański (USD) przoduje wśród walut G10 i nawet słabe dane makroekonomiczne z USA nie są wstanie zachwiać jego siłą. Eksperci z ING Banku spodziewają się, że dolar pozostanie mocny w 2022 r., popyt na waluty surowcowe utrzyma się, a inwestorzy będą musieli ciężko pracować, aby zachować zwroty na rynkach wschodzących. Indeks dolara (DXY) kontynuuje powolny ruch w górę odnotowując piątą z rzędu sesję wzrostową.

  • Na początku 2022 r. najprawdopodobniej nastąpi powrót ostrzejszego cyklu zacieśniania polityki przez Fed
  • Banki centralne w Kanadzie i Norwegii mogą podnieść stopy procentowe aż o 100 pb w przyszłym roku
  • Spośród większych walut wschodzących eksperci faworyzują peso meksykańskie, wspierane przez silny wzrost gospodarczy w USA i bank centralny
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Nie zadzieraj z dolarem amerykańskim (USD) w przyszłym roku

Zespół z ING oczekuje, że na początku 2022 r. nastąpi powrót ostrzejszego cyklu zacieśniania polityki przez Fed. To z kolei powinna być dobra wiadomość dla dolara. Pozytywna luka popytowa gospodarki amerykańskiej powinna oznaczać, że Fed wysunie się na pierwszy plan w normalizacji polityki wśród G10 w 2022 r., a dolar odegra swoją rolę w zacieśnianiu warunków monetarnych w USA.W świecie, w którym europejskie szwajcarskie i japońskie banki centralne spóźniają się z zacieśnieniem – lub mają większy powód do wstrzymania – wzrost dolara powinien w dużej mierze nastąpić kosztem walut o niskim oprocentowaniu. W tym przypadku kurs EUR/USD może wynosić 1,10 przez cały 2022 rok, a USD/JPY potencjalnie nawet 120 – napisano w raporcie.

Zdaniem ekspertów tym trendom pomogą inwestorzy europejscy i japońscy, zmniejszający współczynniki hedgingu walutowego w inwestycjach amerykańskich z powodu wysokich kosztów hedgingu w dolarach, podczas gdy inwestorzy amerykańscy będą z radością zwiększ wskaźniki zabezpieczeń walutowych na inwestycjach europejskich i japońskich – otrzymując za to zapłatę.

Waluty towarowe mają więcej do zaoferowania

Rok 2021 okazał się mieszany dla walut surowcowych, ale 2022 powinien być lepszy, twierdzą analitycy. W ich ocenie obecne wyceny nie odzwierciedlają w pełni warunków zysków handlowych z 2021 r. oraz pozytywnego szoku dochodowego, jaki dotknął gospodarki.

W tym przypadku wysokie zyski, szczególnie wśród społeczności eksporterów energii, powinny prowadzić do trwałych trendów w inwestycjach biznesowych i zapewnić lokalnym bankom centralnym, takim jak w Kanadzie i Norwegii, pewność wydłużenia cykli zacieśniania się, być może nawet o 100 pb w obu krajach w 2022 r. – podkreślono.

Ponadto korona norweska z trudem odrobiła straty po załamaniu spowodowanym płynnością w marcu 2020 r. i wypada tanio w średnioterminowych modelach wyceny. Natomiast dolar kanadyjski może skorzystać ze wsparcia ze strony silnego popytu w USA w przyszłym roku.

Rynki wschodzące FX wymagają dobrego Alpha

Handel walutami na rynkach wschodzących w 2021 r. dowiódł, że nie wystarczy spojrzeć na świat z perspektywy „risk-on i risk-off” i odpowiednio w linii z sentymentem handlować tą klasą aktywów. Alfa, nadwyżka zwrotów uzyskanych z inwestycji w stosunku do benchmarku, była w dużej mierze zdeterminowana przez lokalne historie.

To samo powinno dotyczyć roku 2022. Jednym z ważnych tematów na przyszły rok będzie to, czy i kiedy chińskie władze pozwolą bardzo silnemu renminbi na skorygowanie w rejon niższych wartości. To może być historia w drugiej połowie roku, jeśli priorytety zmienią się z ochrony importerów na ochronę eksporterów – wskazano w raporcie.

Gdzie indziej wschodzące trendy walutowe będą determinowane przez takie tematy, jak lockdown, decyzje banków centralnych i politykę. W przyszłym roku odbędą się wybory w wielu regionach na świecie, a rynki skupią się na tym, jak politycy radzą sobie z inflacją, wzrostem i bilansami państw.

Spośród większych walut wschodzących prawdopodobnie faworyzowalibyśmy peso meksykańskie, wspierane przez silny wzrost gospodarczy w USA i bank centralny, który chce wprowadzić blisko 6% bufor stopy procentowej w stosunku do USA – podsumowano.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania pzu | średni kurs euro nbp | kurs dolara nowozelandzkiego wykres | usd | asseco kurs akcji | celon notowania | cena ropy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here