Naga Markets

Wiele osób nadal używa określenia „coin” zamiennie ze słowem „token”, wychodząc z złożenia, iż są one synonimami. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż terminy te odnoszą się do dwóch zupełnie odmiennych pojęć. Nadal powszechnie występujące wśród uczestników rynku krypto nazewnicze zamieszanie wynika z tego, iż powyższe pojęcia weszły do masowego użycia równocześnie i stosunkowo szybko. W natłoku setek powstających projektów utracono rozeznanie, więc warto dokonać istotnych rozróżnień. Dodatkowym wyzwaniem było i nadal jest przedarcie się przez gąszcz słownictwa związanego z informatyką, kryptologią oraz dziedzinami, w ramach których funkcjonują konkretne projekty krypto.


Czym są kryptowaluty?

Jak zapewne wielu naszych czytelników zdążyło zaobserwować, za wysypem nowych rozwiązań w ramach projektów opartych na blockchainie, nie były w stanie nadążyć regulacje. Podobnie też w terminologii stosowanej w branży nowych technologii zapanował pewien chaos nazewniczy, który jednak formalnie został już w dużej mierze opanowany.  Pozostaje tylko rozpropagowanie precyzyjnego nazewnictwa wśród osób poruszających się w świecie kryto. Zanim przejdziemy do coinów i tokenów, dobrze byłoby określić definicyjnie czym są kryptowaluty. Najogólniej rzecz ujmując są to waluty cyfrowe lub wirtualne zakodowane przy użyciu technik kryptograficznych. Blockchain jest natomiast jednym z protokołów, na którym opierają się kryptowaluty, w tym Bitcoin, oraz warto pamiętać, że istniały one (jeśli przyjmiemy za wyznacznik przytoczoną definicję) zanim nastała era “króla kryptowalut”. Paradoksem jest to, że większość coinów nie funkcjonuje jako typowa waluta lub środek wymiany. Więc jeśli mielibyśmy się trzymać szczegółów, określenie kryptowaluta jest co najmniej mało precyzyjne, o ile nie wprowadzające w błąd.Zobacz również: Blockchain zastąpi istniejącą technologię – mówi CIO JP Morgan

Czym są Coiny?

Coiny  – często nazywane też altcoinami lub rzadziej alternatywnymi coinami  (alternative coins) – aby odróżnić projekty krypto inne niż Bitcoin, spełniają zasadniczo jeden cel: są elektronicznym środkiem płatniczym i mają służyć za cyfrowy pieniądz, a tu już blisko mamy do waluty. Zgodnie z definicją, waluta stanowi środek wymiany, jednostkę rozrachunkową lub magazyn wartości i wszystkie te kryteria spełnia np. Bitcoin, ale już niekoniecznie projekty powstałe w późniejszym czasie.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Większość coinów opiera się na niezależnym, natywnym blockchainie (i to je zasadniczo odróżnia od elektronicznej gotówki w ramach pieniądza fiducjarnego) – ale nie jest to warunek konieczny. Na przykład posiadający cechy coina  Labour Hour (LH) oparty jest na blockchainie Ethereum. Coin może także opierać się na systemie, który z technicznego punktu widzenia nie jest blockchainem, jak np. IOTA – kryptowaluta bazująca na rozwiązaniu o nazwie Tangle. Coiny z reguły wykazują się też takimi samymi cechami co pieniądz: zamienność (fungibility), podzielność, akceptowalność, trwałość oraz ograniczona podaż. Ich funkcja nie powinna wykraczać poza zastosowanie typowe dla pieniądza oraz powinny one działać niezależnie od innej platformy.

Czym są Tokeny?

Słowo “platforma” jest  istotnym czynnikiem wyróżniającym dla tokenów, gdyż bazują one na odrębnej  podbudowie, najczęściej w postaci blockchaina, który z kolei tworzy podstawę dla platformy. Natomiast sam rozproszony rejestr nierzadko umożliwia tworzenie, w ramach platformy tokenowej, zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Najpopularniejszym protokołem obsługującym tokeny jest obecnie Ethereum, inne przykłady platform to NEO oraz Waves. Zatem tokeny są przypisane określonej platformie i nie działają z zasady jako niezależny od niej środek płatniczy.  Są one aktywami cyfrowymi emitowanymi w ramach określonego projektu. Można za pomocą tokenów dokonywać  płatności, lecz w ramach wewnętrznego ekosystemu.

Tym co dodatkowo odróżnia tokeny od coinów jest prawo posiadaczy tych pierwszych do uczestniczenia w danej sieci, na przykład poprzez głosowanie przy ważnych decyzjach związanych z kształtem całego ekosystemu – a nie, jak to ma miejsce w przypadku typowych coinów, służyć jako ogólny środek płatniczy nieprzypisany do określonej platformy. Przez to niektóre tokeny mogą przypominać udziały w spółce – stąd nazywane są one security tokens (tokeny o cechach papierów wartościowych), np. regulowane przez amerykańskiego regulatora -SEC, projekty tZero i Polymath). Natomiast gdy na pierwszym miejscu w ramach danego projektu jest produkt lub usługa (i nierzadko dApp), wówczas stosowana jest nazwa utility token – czyli token użytkowy (np. Sia, Filecoin). Inna cechą tokenów jest to, iż często są one dystrybuowane w ramach tzw. ICO (Initial Coin Offering – dosł. pierwotna oferta coina), które można przyrównać do pierwotnej oferty publicznej (IPO) w przypadku wypuszczania tradycyjnych spółek na giełdę, jednak tym, co jest elementem wyróżniającym, oprócz otoczki regulacyjnej, jest  oparcie ICO na modelu finansowania crowdfundingowego.

Zobacz również: ICORating – wiodąca agencja ratingowa dla projektów ICO

Tokeny i coiny w serwisie CoinMarketCap

Opisywane przez nas rozróżnienie, odzwierciedla serwis CoinMarketCap –  platforma do sprawdzania notowań kryptowalut agregowanych z różnych giełd kryptowalut. Gdy rozwiniemy menu w nagłówku pierwszej kolumny o nazwie „Cryptocurrencies”, uzyskamy dostęp do menu (oznaczone na poniższym rysunku elipsą) z rozróżnieniem na coiny i tokeny. Jak zauważymy, przy wybraniu opcji „tokens” pokaże się nam kolumna przedstawiająca nazwę powiązanej platformy tokenowej.

Źródło: www.coinmarketcap.com

Zobacz również: zestawienie serwisów typu coin market cap

Co jest łatwiej utworzyć – coina czy token?

Dla osób, które myślały o wypuszczeniu własnego tokena lub coina, należy podkreślić, że ten pierwszy jest zdecydowanie łatwiejszy do uruchomienia, gdyż nie ma tu konieczności tworzenia nowego kodu ani modyfikowania już istniejącego. Korzystamy po prostu z gotowych szablonów udostępnianych przez platformy blockchainowe takie jak Ethereum, gdzie utworzenie tokenu to proces wymagający przejścia kilku kroków. Tego typu wspólna podbudowa przynosi jedną ważną korzyść – interoperacyjność, dzięki czemu użytkownicy mogą przechowywać różne tokeny w jednym portfelu (np. EtherDelta, gdy podbudowę stanowi Ethereum).

Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

O niuansach związanych z omawianym w tym artykule nazewnictwem można się dowidzieć więcej z przedstawionego poniżej materiału wideo z serwisu Business Bay. Dla tych, którzy mimo wszystko czują się pogubieni w gąszczy terminologii i rozróżnień, możemy zaproponować rozwiązanie tymczasowe na tzw. chłopski rozum, że coiny = pieniądz, tokeny = wszystko pozostałe.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here