Naga MarketsNie wiesz która polisa na życie jest najlepszaWybór najlepszej oferty ubezpieczeniowej nie jest łatwą decyzją. Obecnie na polskim rynku polis na życie mamy wiele firm, a każda z nich oferuje ciekawe i korzystne rozwiązania. Jak wybrać ubezpieczenie, by nie żałować?

Sprawdźmy na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia oraz gdzie szukać najlepszej oferty z wykorzystanie prostego narzędzia typu https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator. Kilka prostych wskazówek może ułatwić nam wybór.

Na czym polega ubezpieczenie na życie?

Zadaniem ubezpieczenia na życie jest zabezpieczenie przyszłości naszej oraz naszych najbliższych. W swoim podstawowym zakresie polisa ma zapewnić wsparcie finansowe naszym bliskim na wypadek naszej śmierci. W zależności od wybranej sumy ubezpieczenia – osoby wskazane w umowie jako uposażone, otrzymają określonej wysokości świadczenie.

Ubezpieczenie może oczywiście oferować szerszy zakres ochrony, jednak taka opcja jest możliwa po zakupie odpowiednich rozszerzeń czyli umów dodatkowych. Umowa dodatkowa może dotyczyć wypadków komunikacyjnych, pobytu w szpitalu, poważnego zachorowania czy niezdolności do pracy. Możemy zdecydować się na maksymalną ochronę i wykupić kilka rozszerzeń, jak również wybrać jedną umowę dodatkową, która będzie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Ważne jest to, by zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na kilka ważnych kwestii:

  • sumę ubezpieczenia,
  • czas trwania ochrony,
  • zakres ochrony,
  • czas karencji,
  • wyłączenia odpowiedzialności.

Najważniejszą decyzją przy wyborze ubezpieczenia na życie jest to, na jaką sumę chcemy się ubezpieczyć. Suma ubezpieczenia jest maksymalną kwotą, jaka może zostać jednorazowo wypłacona z polisy i dotyczy najczęściej wypłaty z tytułu zgonu.

Kwoty, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe mogą być bardzo różne – może to być zarówno 10 000 zł, jak i 1 000 0000 zł. Rozpiętość jest tak duża, że każdy znajdzie wariant odpowiedni dla siebie i swoich możliwości finansowych. Przy wyborze sumy ubezpieczenia powinniśmy kierować się właśnie swoimi zarobkami, ale również tym, kogo chcemy zabezpieczyć finansowo, czy mamy zobowiązania finansowe, które mogą po nas pozostać (np. kredyt hipoteczny). Każdy z nas najchętniej wybrałby jak największą sumę ubezpieczenia, jednak pamiętajmy o tym, że wpływa ona na wysokość składki miesięcznej. Opłata składkowa nie powinna za bardzo obciążać naszego miesięcznego budżetu, w innym razie bardzo łatwo podjąć decyzję o rezygnacji przed zakończeniem umowy.

Ważny jest również czas trwania umowy. Im dłuższa ochrona, tym lepiej, jednak każdy z nas może mieć względem ubezpieczyciela inne preferencje. Szczególnie młodym ludziom trudno dzisiaj o deklarację na najbliższe 10 czy 20 lat, zatem, gdy nie jesteśmy przekonani do wieloletniej umowy, możemy wybrać polisę z umową na najbliższe 5 lat, a następnie kontynuować umowę.

Zastanowić się powinniśmy również nad zakresem ochrony, jaki ma nam gwarantować nasza polisa na życie. Część z nas może dojeżdżać daleko do pracy, przez co jest bardziej narażona na wypadki komunikacyjne, ktoś inny z kolei posiada w rodzinie wiele przypadków chorób nowotworowych, zatem może obawiać się zdiagnozowania tej poważnej choroby. Możemy także zdecydować się na kilka umów dodatkowych, budując w ten sposób maksymalny zakres ochrony, jednak wpływa to na wysokość płaconej przez nas składki. Warto wybrać te rozszerzenia, które najbardziej nas dotyczą.

Przed zakupem polisy warto zwrócić uwagę na punkt w umowie, który precyzuje okoliczności wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Są to sytuacje, w których może on odstąpić o warunków umowy. Oznacza to, że np. pomimo wypadku i doznanego uszczerbku na zdrowiu, nie otrzymamy świadczenia. Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą najczęściej okoliczności, co do których ubezpieczyciel może podejrzewać nasze celowe działanie na własną niekorzyść. Najczęściej są to uszczerbki na zdrowiu powstałe w wyniku:

  • próby samobójczej lub samookaleczenia,
  • prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu,
  • brania udziału w protestach lub rozruchach,
  • brania udziału w bójce lub zamieszkasz,
  • zatajenia ważnych informacji na temat swojego stanu zdrowia.

Znaczenie ma również czas karencji. Jest to czas, po którym upływie zaczyna obowiązywać ochrona w danym zakresie. Najprościej wytłumaczyć to na przykładzie świadczenia z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli polisa oferuje świadczenie z tytułu narodzin dziecka, zwykle dotyczy to dzieci, które urodzą się po 10 miesiącach od zawarcia umowy z ubezpieczycielem. Oznacza to, że kobieta, która podpisuje umowę i już jest w ciąży, nie powinna oczekiwać wypłaty świadczenia.

Gdzie kupić dobrą polisę na życie?

Ubezpieczenie na życie nie powinno być kupowane zbyt pochopnie, a podpisanie umowy powinno poprzedzać solidne rozeznanie w różnych ofertach ubezpieczeniowych.

Pomocne mogą być strony internetowe, które w całości poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej i opisują różne dostępne możliwości zamiast skupiać się wyłącznie na jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie strony przedstawiają aktualne rankingi, jak i umożliwiają skorzystanie z symulacji obliczenia wysokości składki. Taka symulacja w oparciu o nasz wiek, zarobki oraz preferencje względem polisy, może policzyć ile mniej więcej może kosztować nasza składka.

Artykuł partnera

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here