Naga MarketsJak wynika z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5,9% w ujęciu rocznym. Jeszcze mniej powodów do zadowolenia mają producenci, gdyż wrześniowa dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle wzrosła do 10,2%! Tak wysokich odczytów PPI nie obserwowaliśmy w Polsce od lat 90 ubiegłego wieku – komentuje sytuację dr Przemysław Kwiecień, który o inflacji rozmawiał z amerykańskim ekonomistą i prezesem Euro Pacific Capital, Peterem Schiffem.

  • Wśród ekspertów rynkowych, którzy wystąpią podczas VI edycji XTB Investing MasterClass znajdzie się gość specjalny – Peter Schiff.
  • Zapisz się już teraz i nie przegap rozmowy z popularnym traderem oraz wykładów innych praktyków rynkowych!
  • Cała rozmowa dr Przemysława Kwietnia z Peterem Schiffem będzie tłumaczona na język polskiWidmo stagflacji w Stanach Zjednoczonych powraca.

Ostatnia, niespodziewana podwyżka stóp procentowych Narodowego Banku Polski potwierdziła jedynie starą maksymę “nigdy nie mów nigdy”, jednak eksperci pozostają zgodni – Fed nie podniesie stóp procentowych w USA przynajmniej do 2023 roku. Nieco odmienne zdanie na ten temat prezentuje gość specjalny tegorocznej edycji XTB Investing Masterclass – Peter Schiff. W rozmowie z dr Przemysławem Kwietniem stwierdza on bowiem, iż nawet jeśli Fed podniesie stopy procentowe, to nie będzie to pozytywne dla rynku.

– Uważam, że pomysł jakoby Fed miał zacząć zmniejszać swój bilans to fantazja (…). Zaczęli zmniejszać bilans, kiedy ten wynosił 4,5 biliona i zmniejszyli go do niecałych 4 bilionów, a teraz jest to 8 bilionów – jaką różnicę zrobiło to poprzednie zmniejszenie? (…) Nigdy nie mogą sobie pozwolić zatrzymać tej polityki monetarnej – jesteśmy uzależnieni od tej monetarnej heroiny i kiedy tylko Rezerwa Federalna próbuje zmniejszyć dawkę, gospodarka wpada w “syndrom odstawienny” (…) w tym momencie wszyscy potrzebują więcej “narkotyków” – stwierdza Peter Schiff.

Ekonomista, który już raz zdołał przewidzieć kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku przekonuje, że obecna sytuacja za oceanem przypomina mu lata 70-te XX wieku. Zasiadający wówczas na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych Richard Nixon decyduje się zawieszenie wymienialności dolara na złoto, rozpoczynając okres wielkich zmian, który przez ekonomistów zostanie nazwany “Szokiem Nixona”. Rosnąca inflacja wynikająca z szoków podażowych oraz niewielki wzrost gospodarczy doprowadziły do stagflacji.

Zapytany o swoje prognozy dotyczące Fed, Peter Schiff odpowiada: Nie wierzę, że Fed będzie walczył z inflacją, (…) nawet jeśli by próbował, to przegra, myślę, że po prostu się podda. Znany ze swojego przywiązania do metali szlachetnych finansista dodaje: myślę, że za 10 lat od teraz, amerykański rynek akcji będzie znacznie niżej w stosunku do złota niż jest dzisiaj – niezależnie od tego ile wyniesie cena wyrażona w dolarach. Jeśli spróbujesz wycenić go w złocie, rynek będzie znacznie niżej niż jest dzisiaj.

Czy złoto jest receptą na postępujący wzrost cen w gospodarce? Jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i czy warto ująć w nim Bitcoina i inne kryptowaluty? To tylko niektóre pytania, jakie padną w trakcie rozmowy dr Przemysława Kwietnia z Peterem Schiffem w trakcie konferencji XTB Investing Masterclass. Debata ekonomistów będzie w całości tłumaczona na język polski.

XTB Investing Masterclass Online już w piątek, 22 października!

VI edycja XTB Investing Masterclass – Największej Bezpłatnej Konferencji Online dla Inwestorów rozpocznie się już w ten piątek, 22 października. Na uczestników czekają aż dwa bloki tematyczne oraz 21 ekspertów rynkowych z solidną dawką wiedzy dla wszystkich – niezależnie od stażu czy stylu inwestowania. Wśród zaproszonych ekspertów znajdują się m.in.

  • Witold Orłowski – główny doradca ekonomiczny PwC
  • dr hab. Krzysztof Piech – członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Dyrektor Centrum Technologii Blockchain
  • Wojciech Białek – ekonomista, główny analityk CDM Pekao w latach 2009 – 2018
  • Mieczysław Siudek – trader obecny na rynku od 23 lat.

Pełną agendę konferencji można znaleźć na stronie wydarzenia. Wirtualna forma XTB Investing Masterclass pozwala na udział z każdego miejsca na świecie, dlatego warto zarejestrować się już dziś.

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here