Naga MarketsNie tylko SHIB, DOGE i FLOKI - memecoiny zalewają rynek, a ich rywalizacja napędza handelMeme tokeny i ich starsze odpowiedniki, dogcoiny są integralną częścią trwającej na rynku kryptowalut hossy. Wśród mnóstwa aktywów, które zalewają rynek, szczególnie dwa z nich Dogecoin (DOGE) i Shiba Inu (SHIB) toczą pomiędzy sobą zaciekły bój o dominację. Jednak na obecnej walce gigantów korzystają kolejne nowo powstałe tokeny, wchodząc na wciąż młody rynek i notując niebagatelne zyski.

Shiba Inu – zagrożenie dla DOGE większe niż kiedykolwiek?

23 października 2021 roku rozpoczął się rajd ceny SHIBA podczas którego, kryptowaluta zdołała zdrożeć z 0,000028 USD do 0,000086 USD 28 października. Pomimo iż od rekordu cena tokena spadła do 0,000052 USD to w ciągu ostatnich 30 dni, aktywo może się pochwalić zyskami sięgającymi aż 195,5%, a w skali całego roku jest to nawet 72 954 679,8%.Sytuacja stała się na tyle poważna, że token na krótko znalazł się na 8 miejscu na liście 10 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, jednak ze względu na spadek ceny, token wyślizgnął się z pierwszej dziesiątki, spadając na 11 miejsce z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 32 mld USD.

Wykres ceny Shiba Inu w ujęciu miesięcznym. Źródło: CoinMarketCap
Wykres ceny Shiba Inu w ujęciu miesięcznym. Źródło: CoinMarketCap

Wzrosty te dały do myślenia inwestorom i sprawiły, że transakcje związane z tokenem znalazły się w wyścigu o kontrakt wszech czasów. Zwłaszcza gdy ujawniono, że jeden adres portfela kryptowalutowego zakupił w sierpniu 2020 roku tokeny SHIB o wartości 3,5 tys. USD, które niedługo potem, w szczytowym momencie, stały się warte ponad 1,55 mld USD.

Inny portfel, przez pewną chwilę, posiadał ponad 13% całkowitej podaży, czyli przeszło 549 bln tokenów. Jednak w dniu 5 listopada wieloryb postanowił przenieść swoje tokeny o wartości aż 2,3 mld USD do czterech różnych portfeli. Transakcja na tak ogromną skalę wystraszyła rynek i doprowadziła do znacznego spadku ceny tokena, o czym pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Wszystko to spowodowało wzrost zainteresowania mainstreamu. W następstwie osiągnięcia swojego ATH SHIB zaczął zyskiwać na użyteczności, a kolejne przedsiębiorstwa deklarowały chęć wprowadzenia możliwości płacenia Shiba inu. Pomimo ekstremalnej zmienności, cechującej aktywo, dyrektor generalny AMC Theatres Adam Aron ogłosił, że firma rozważa dodanie tokena jako płatności za zakup biletów, a Le Bistrot d’Eleonore et Maxence, czyli znana paryska restauracja, zaczęła akceptować SHIB jako środek płatniczy.

Dynamika wzrostu SHIB miała również niebagatelny wpływ na kurs DOGE-a. Liczni inwestorzy zaczęli przekazywać swoje zyski zarobione dzięki SHIB do konkurencyjnej kryptowaluty, czyli DOGE-a, co 28 października doprowadziło do wzrostu wartości tokena o 44% w ciągu zaledwie jednego dnia. 90-dniowy szczyt wyniósł wtedy aż 0,33 USD. Wspomniany rajd doprowadził token do 9 miejsca w pierwszej 10 kryptowalut według kapitalizacji rynkowej.

Obecnie token jest notowany na poziomie 0,25 USD, czyli o prawie 65% niżej od rekordowego poziomu 0,73 USD, który osiągnął 8 maja, dzięki tweetom Elona Muska promującym monetę. W momencie pisania tego tekstu kapitalizacja rynkowa aktywa wynosi prawie 35 mld USD.

Cena DogeCoina w ujęciu rocznym. Źródło CoinMarketCap
Cena DogeCoina w ujęciu rocznym. Źródło CoinMarketCap

– Popularne monety meme wdarły się do pierwszej dziesiątki i przez jakiś czas znajdowały się na szczycie list przebojów pod względem wolumenu transakcji na giełdach, wyprzedzając nawet Bitcoina. Możemy więc powiedzieć, że szanse na to, że staną się stałym członkiem klubu Top 10, są dość wysokie – stwierdził Johnny Lyu, dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej KuCoin.

Nie tylko SHIB, DOGE – nowe tokeny zyskują na popularności

Po gwałtownym wzroście popularności Dogecoina, w branży pojawiło się mnóstwo dogcoinów i innych tokenów meme. Jednym z nich był oczywiście SHIB, który od tego czasu osiągnął kapitalizację rynkową niewiele mniejszą od samego DOGE-a. Zespół rozwijający SHIB opracował również inny token o nazwie Doge Killer (LEASH), który obecnie notowany jest na poziomie ponad 3,097 tys. USD, osiągając stopę zwrotu równą 130,3%.

Innym tokenem, który stara się wykorzystać trwający szum, jest Dogelon Mars, token, który opiera się na CEO Tesli Elonie Musku i jego zamiłowaniu do podróży kosmicznych. W październiku moneta zanotowała ponad 3780% zysku, który spowodowany był wejściem na giełdę OKEx i Crypto.com w dniu 29 października.

Kapitalizacja rynkowa głównych meme tokenów. Źródło CoinMarketCap
Kapitalizacja rynkowa głównych meme tokenów. Źródło CoinMarketCap

Istnieje również wiele innych tokenów, które zostały uruchomione w różnych sieciach blockchain. Na przykład australijski token Safe Shephard (ASS) jest dogcoinem opartym na inteligentnym łańcuchu Binance (BSC), a Samoyedcoin (SAMO) jest dogcoinem w sieci Solana.

– Wydaje się, że im starsza kryptowaluta, tym silniejsza jest jej pozycja, a początkującym nie jest tak łatwo dostać się na szczyt i zająć swoje miejsce – dodał Johnny Lyu.

Udział mediów w społecznościowych w rynku kryptowalut

Media społecznościowe odgrywają ważną rolę w rosnącej adopcji tych meme tokenów i dogcoinów. Elon Musk jest jedną z ważniejszych sił rynkowych, która częściej niż inne, pośrednio wpływa na ruchy cenowe DOGE i Floki Inu (FLOKI) poprzez sporadyczne wpisy na Twitterze.

Można się jednak spierać, czy takie działania, które bezpośrednio wpływają na cenę aktywów, mogą być obiektem postępowań regulatorów finansowych, takich jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisja Handlu Towarami Futures (CFTC).

– Jeśli Elon otrzymał pieniądze za reklamę od twórców DOGE, to powinien być pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ nie poinformował, że jego wiadomości na Twitterze były reklamą. Ale jeśli Elon kupił tokeny i napisał, że w nie wierzy, to jest to jego prawo i nie ma w tym nic złego – uważa Lyu.

Takie działania na tradycyjnych rynkach finansowych z aktywami takimi jak akcje, towary, obligacje itp. są zabronione przez regulatorów finansowych.

– Tradycyjne aktywa nadal są rozgrywane za zamkniętymi drzwiami przez najbardziej wpływowych gracy. Głównym problemem jest po prostu to, że w tych ramach zwycięzcy są już z góry określeni. Obawiam się, że zaczyna się to już wkradać do kryptowalut. Przy obecnej manii bogacenia się, większość ludzi nie dba o etos Satoshi’ego i zależy im tylko na pieniądzach – powiedział Justin Trollip, główny członek zespołu Pangolin.

Taka postawa byłaby w dłuższej perspektywie niezwykle szkodliwa dla kryptowalut. Mogłoby to odwrócić poczynione przez lata postępy skierowane na poprowadzenie świata finansów w jeszcze bardziej dystopijną przyszłość.

Niemniej jednak nowe tokeny meme i psie monety pojawiają się na rynku każdego dnia, a inwestorzy detaliczni mają tendencję do kupowania ich w nadziei na powtórzenie zysków odnotowanych przez DOGE i SHIB w przeszłości. W rzeczywistości, bum na memowe tokeny związane z psami wzrósł do tego stopnia, że podobno nawet zwiększa popyt na prawdziwe psy.

Choć puszysty szczeniak Shiba Inu jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie długotrwałego szczęścia właścicielowi, tak meme tokeny są dalekie od pewności i należy się z nim obchodzić ze szczególną uwagą.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: azoty akcje notowania | kurs dino | wykres btc | prognozy dolara | broker forex | notowania orlenu | cfd jak działa |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here