Naga MarketsDziś przed południem dowiedzieliśmy się o obniżce głównej stopy procentowej Norges Banku o 25 pb. Choć decyzja była już szeroko prognozowana przez rynek, to nadal zostawiła swój ślad na wykresie. Czy Norges Bank będzie kolejnym europejskim bankiem, który wprowadzi ujemne stopy procentowe?


Podobnie jak reszta Europy, Norwegia walczy z niskim poziomem inflacji. Prognozy gospodarcze Norwegii obniżyły się, choć inflacja nadal rozwija się w umiarkowanym tempie. Pomimo to, Rada Norges Banku zdecydowała się obniżyć główną stopę procentową – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu norweskiego banku centralnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Norwegowie tłumaczyli swoje działanie faktem, że większość z sąsiednich banków centralnych (szczególnie EBC) obniżają swoje stopy. Obecne prognozy Rady wskazują, że w przyszłości główna stopa może być dalej obniżana w trakcie kolejnych miesięcy – to jednoznaczne wskazanie możliwości dalszych obniżek, nawet w ujemnych wielkościach doprowadziło do krótkotrwałego wyskoku NOK względem dolara. Ogólna słabość USD była jednak zbyt wielka aby obecny na USD/NOK trend zawrócił:

USDNOKH1Gospodarka Norwegii nadal narażona jest na wstrząsy. W razie potrzeby, polityka Norges Banku będzie odpowiednio dopasowana. Nie wykluczamy również wprowadzenia ujemnych wartości stóp procentowych – stwierdził prezes banku, Oystein Olsen.

Cały raport z dzisiejszego posiedzenia można znaleźć tutaj

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here