Naga Markets

Europa wprawdzie szybko traci swoją pozycję na rynkach finansowych, ale ciągle jest bardzo istotnym miejscem handlu. Wadą rynków europejskich jest duże rozdrobnienie – każdy kraj ma swoją giełdę, więc chcąc grać na kilku różnych kontraktach trzeba wykupić wiele pakietów danych. Pomimo tych wad warto poznać najciekawsze z punktu widzenia Polskiego inwestora możliwości gry na rynkach Europy.


Najbardziej znanymi europejskimi kontraktami są kontrakty na indeksy Dax, Eurostoxx50, Cac40 oraz FTSE 100. Z racji ich znaczenia tym kontraktom poświęcony zostanie osobny artykuł a w tym opiszę mniej znane ale pod wieloma względami ciekawsze instrumenty. Dodatkowo o wiele bardziej dostępne dla polskich inwestorów niż bardzo duży FDax czy też Eurostoxx50 – mający niską zmienność i niewielką amplitudę zmian.Najlepszymi kontraktami są:

  • Ibex Mini, kontrakt na główny indeks hiszpańskiego rynku akcji, którego tick wynosi tylko 5 euro a amplituda dziennych zmian oscyluje wokół 100 punktów. Daje to dobrą relację ryzyka do zysku oraz bardzo niskie wymagania kapitałowe.
  • FTSE MIB Mini, kontrakt na indeks giełdy w Mediolanie. Cechuje się on dużą zmiennością, dobrą płynnością wystarczającą do gry, co więcej jego tick jest wart również tylko 5 euro. Pod wieloma względami takimi jak relacja zmienności do wartości ticku, przewidywalności zachowań czy siły ruchów przewyższa on takie kontrakty jak Nikkei 225 i Eurostoxx50.

Te kontrakty są mniej znane niż “ciężkie” jak FTSE DAX czy Eurostoxx, ale za to bardziej interesujące. Szczególnie warto zwrócić uwagę na włoski MIB. Cechuje się on:

  • dużą zmiennością (podobną jak Nikkei225 czy Hang Seng) ale mając jednocześnie niską wartość ticku,
  • bardziej dostępne godziny notowań niż powyższe Azjatyckie kontrakty,
  • płynnością, znacznie mniejszą niż Eurostoxx’a ale nie sprawiająca najmniejszych problemów na skutek aktywności animatorów,
  • nie ma on tak dotkliwych okresów konsolidacji jak Eurostoxx, ma o wiele silniejsze trendy i impet ruchu także jest większy.

Ibex z kolei jest godny polecenia inwestorom, którzy znają dobrze FW20 i chcą zagrać czymś innym. Podobne zachowanie (jedynie siła ruchów jest większa niż naszego kontraktu), również niezbyt duża zmienność i niska nerwowość (niższa niż MIB) czynią ten kontrakt atrakcyjnym dla tej grupy inwestorów. Pełne specyfikacje dostępne są pod linkami:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here